لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

نتانیاهو: تصمیم بایدن برای محدود کردن ارسال تسلیحات به اسرائیل غیرقابل قبول است


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از انتقاد علنی خود از دولت بایدن به دلیل محدود کردن ارسال تسلیحات به اسرائیل دفاع کرد. او در مصاحبه‌ای که روز جمعه منتشر شد، اظهار داشت که پس از ماه‌ها تلاش برای حل این مسئله به صورت خصوصی، ناچار به بیان عمومی آن شده است.

به گزارش تایمز اسرائیل، نتانیاهو به وبسایت خبری «پانچبول» گفت که مکالمات آرام بین مقامات اسرائیلی و آمریکایی و حتی بین او و بایدن نتوانست کاهش عرضه تسلیحات را حل کند.

وی افزود که پس از ماه‌ها مکالمات خصوصی که به نتیجه‌ای نرسید، بیان عمومی این مسئله ضروری بود.

این اظهارات پس از آن بیان شد که نتانیاهو در یک بیانیه ویدئویی از محدودیت‌های ایجاد شده توسط آمریکا در انتقال سلاح و مهمات انتقاد کرد.

او ادعا کرد که این مسئله را با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار هفته گذشته خود مطرح کرده بود و بلینکن به او اطمینان داده بود که واشنگتن به این مسئله رسیدگی خواهد کرد.

کاخ سفید به این ویدئو واکنش نشان داد و آن را «بسیار ناامیدکننده» خواند و تاکید کرد که هیچ کشوری به اندازه ایالات متحده برای کمک به اسرائیل تلاش نکرده و نخواهد کرد.

نتانیاهو در پاسخ گفت که او آماده است تا چنین انتقاداتی را تحمل کند تا زمانی که اسرائیل مهمات مورد نیاز خود را از آمریکا دریافت کند.

نخست‌وزیر اسرائیل هنوز مشخص نکرده است که کدام تسلیحات توسط آمریکا نگه‌داری شده‌اند، اما گفت که منظور او از تجهیزات، اف-۳۵ یا اف-۱۶‌هایی نیست که سال‌ها بعد تحویل خواهند شد، بلکه آن چه که اکنون لازم است تا جنگ در غزه سریع‌تر پیروز شود و از وقوع جنگ در لبنان جلوگیری شود.

یک مقام اسرائیلی به تایمز اسرائیل گفت که تصمیم نتانیاهو برای بیان عمومی شکایاتش مورد مخالفت مشاوران ارشدش قرار گرفته بود.

این حرکت یک هفته قبل از سفر وزیر دفاع یوآو گالانت به واشنگتن برای رفع انسداد محموله بمب‌های ۲۰۰۰ پوندی انجام شد و برخی تحلیلگران بر این باورند که ویدئوی نتانیاهو با هدف اطمینان از اعتبار خود در صورت موافقت آمریکا با انتقال بود.

آمریکا در ماه مه از چندین میلیارد دلار محموله سلاح برای اسرائيل، ارسال یکی از محموله‌ها - محموله متشکل از بمب‌های بزرگ ۲هزار پوندی و ۵۰۰ پوندی - را متوقف کرد. دلیل این تصمیم نگرانی از اثری که این بمب‌ها می‌تواند در مناطق پرجمعیت بگذارد اعلام شد.

نتانیاهو در مورد سخنرانی خود در جلسه مشترک کنگره که ماه آینده برگزار می‌شود و عدم حضور تعداد زیادی از دموکرات‌ها در آن، اظهار داشت که او جناحی نیست و اکثریت وسیع آمریکایی‌ها از اسرائیل حمایت می‌کنند. او افزود: «من قصد دارم با طیف وسیعی از مردم آمریکا صحبت کنم و حمایتی دو حزبی را که هنوز در آمریکا قوی است، حفظ کنم.»

XS
SM
MD
LG