لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

پیامد تجاوز به یک دختر‌ ۱۲ ساله یهودی؛ یهودی‌ستیزی به موضوع اصلی کارزار انتخاباتی فرانسه تبدیل شد


 صدها تن روز پنجشنبه و برای دومین روز در اطراف بنای تاریخی باستیل در پاریس در اعتراض به یهودی ستیزی تجمع کردند.
صدها تن روز پنجشنبه و برای دومین روز در اطراف بنای تاریخی باستیل در پاریس در اعتراض به یهودی ستیزی تجمع کردند.

آسوشیتدپرس روز جمعه اول تیر، گزارش داد که ادعای تجاوز به یک دختر ۱۲ ساله یهودی در فرانسه، واکنش‌های گسترده‌ای را در این کشور به همراه داشته و مسئله یهودی‌ستیزی را به موضوع اصلی کارزار انتخابات پارلمانی تبدیل کرده است.

به گزارش این خبرگزاری، این حادثه، نگرانی های جامعه یهودی در فرانسه و فراتر از آن، افزایش خشونت و یهودی‌ستیزی در این کشور را تشدید کرده است. در همین ارتباط، صدها تن روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، برای دومین روز در اطراف بنای تاریخی باستیل در پاریس در اعتراض به یهودی ستیزی تجمع کردند.

به گفته دادستانی، پس از آن که دو پسر نوجوان در حومه پاریس در هفته جاری به تجاوز به یک دختر ۱۲ ساله و اعمال خشونت با انگیزه مذهبی متهم شدند، نگرانی ها افزایش یافته است. الی کورچیا، وکیل و از رهبران یهودیان فرانسه، به شبکه تلویزیونی «بی اف ام» گفت که این دختر یهودی است و متجاوزان در حمله به او کلمه فلسطین را گفته اند.

اخبار مربوط به این تجاوز در زمانی رخ داده که حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن، در نظرسنجی‌ها پیشتاز است.

این حزب که دارای پیشینه یهودی‌ستیزی است، تلاش کرده تا از این سابقه فاصله بگیرد. با این حال، احتمال دستیابی این حزب به قدرت، نگرانی‌های بسیاری را در مورد آینده حقوق اقلیت‌ها در فرانسه به وجود آورده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت که رهبران سازمان های چپ‌ افراطی نیز به دلیل واکنش‌های شان به حمله ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل با انتقادهای زیادی روبرو شده‌اند؛ به ویژه که برخی این واکنش‌ها را حساسیت‌آفرین و حتی یهودی‌ستیزانه می‌دانند.

در همین حال، گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که این دختر ۱۲ ساله «به دلیل یهودی بودن مورد تجاوز قرار گرفته است.

آسوشیتدپرس همچنین خبر داد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از مدارس این کشور خواسته است تا «ساعت بحث» درباره نژادپرستی و یهودستیزیرا در برنامه های خود قرار دهند.

از سویی ژان لوک ملانشون، از رهبران چپ‌گرایان فرانسه، «نژادپرستی یهودی‌ستیزانه» را محکوم کرد.

آریه علیمی، وکیل و نایب رئیس اتحادیه حقوق بشر، هم خواستار یک جبهه متحد علیه راست افراطی شد.

XS
SM
MD
LG