لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

هشدار گوترش درباره خطر جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله: یک «خطای محاسباتی» می‌تواند به فاجعه‌ منجر شود


آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نسبت به پیامدهای بالا گرفتن تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان و احتمال وقوع جنگی فاجعه‌بار در منطقه عمیقا ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش روز جمعه اول تیر هشدار داد که حتی یک «اقدام شتابزده و خطای محاسباتی» می‌تواند به «فاجعه‌ای فرامرزی و فراتر از تصور» منجر شود.

دبیر کل سازمان ملل افزود: «مردم منطقه و جهان نمی‌توانند شاهد تبدیل شدن لبنان به غزه‌ای دیگر باشند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به تازگی تهدید کرده بود که در صورت وقوع جنگ میان این کشور و لبنان، اسرائیل بیروت را به غزه تبدیل خواهد کرد.

جنگ میان اسرائیل و حماس موجب به بار آمدن خرابی‌های گسترده در نوار غزه شده و به گفته مقامات بهداشتی حکومت غزه که تحت کنترل حماس است، تاکنون بیش از ۳۷ هزار تن کشته شده‌اند. اسرائیل تاکید می‌کند که گروه شبه‌نظامی حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

آنتونیو گوترش اعلام کرده که صلح‌بانان سازمان ملل با استقرار در منطقه سرگرم فعالیت برای کاهش تنش‌ها و جلوگیری از بروز خطای محاسباتی میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان هستند.

او همچنین از جامعه بین‌المللی خواست که با صدای بلند و رسا اعلام کند که کاهش تنش‌ها نه تنها امکانپذیر بلکه «حیاتی» هستند و هیچ راهکار نظامی در این باره وجود ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هم روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، بر اهمیت پرهیز از تشدید تنش در مرز اسرائیل و لبنان و لزوم دستیابی به راه حلی دیپلماتیک سخن گفت.

آمریکا با هدف جلوگیری از وقوع جنگی گسترده، فرستاده ویژه‌‌ای را برای دیدار با مقامات اسرائیل و لبنان راهی این منطقه کرده است.

در پی آغاز جنگ اسرائیل و غزه، حزب‌الله لبنان، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، در طول هشت ماه گذشته اسرائیل را هدف حملات خود کرده و گفته است که تا پیش از برقراری آتش‌بس در نوار غزه، به حملات خود ادامه خواهد داد.

حملات متقابل حزب الله لبنان و اسرائیل موجب فرار ده‌ها هزار تن از ساکنان شهرهای این دو کشور شده است.

گروه حماس که تحت حمایت حکومت ایران است در حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته به جنوب اسرائیل ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را به گروگان گرفت. در پی این حمله، اسرائیل به غزه حمله کرد و اعلام کرد که تا «نابودی حماس» به جنگ در غزه ادامه خواهد داد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل از جمله کشورهایی هستند که حماس را یک سازمان تروریستی معرفی کرده‌اند.

این گزارش با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG