لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

نتانیاهو: جهان نمیتواند از اسرائیل بخواهد صبر کند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می گوید صبرش درباره برنامه اتمی ایران به سر آمده. آقای نتانیاهو روزسه شنبه در اروشلیم بار دیگر گفت که لازم است برای مقام های تهران خط قرمز تعیین شود. او همچنین گفت: «آنان که در جامعه جهانی برای ایران خط قرمز تعیین نمی کنند حق ندارند برای اسرائیل خط قرمز تعیین کنند.»

بنیامین نتانیاهو گفت: «جامعه جهانی به اسرائیل می گوید صبر داشته باش هنوز زمان هست. صبر برای چه؟ صبر تا کی؟»

سخنان روز سه شنبه نتانیاهو در ادامه واکنش های وی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا است. هیلاری کلینتون روز دوشنبه گفت ایالات متحده ضرب الاجلی برای برنامه اتمی ايران تعیین نکرده و به باور واشنگتن، گفتگو هنوز هم بهترين راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به توليد سلاح هسته ای است. این در حالی است که مقامات اسرائیل تاکید دارند زمان دارد از دست می رود و خطر ایران مجهز به سلاح اتمی هر روز بیشتر می شود: «هر روز که می گذرد ایران به سلاح اتمی نزدیک تر می شود. اگر ایران بداند که خط قرمزی وجود ندارد ، اگر ایران بداند که ضرب الاجلی وجود ندارد چه خواهد کرد؟ دقیقا همین کاری که الان می کند: بدون توقف به سوی تولید بمب اتم حرکت می کند.»

واشنگتن بر دیپلماسی و اختصاص زمان بیشتر به تحریم های اقتصادی علیه ایران تاکید دارد و رئیس جمهوری آمریکا بر تعهد کشورش به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و همچنین تعهد به امنیت اسرائیل تاکید دارد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: «باراک اوباما بارها به روشنی گفته است که ما به ایران اجازه نخواهیم داد به سلاح اتمی دست یابد. نباید شکی در این زمینه وجود داشته باشد.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز تاکید کرد: «خطی قرمزی که رئیس جمهوری آمریکا می کشد تعهدش به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است و او از هر ابزاری که در اختیار آمریکا باشد برای این هدف استفاده خواهد کرد.»

اما به رغم این اظهارات، به نظر نمی رسد نخست وزیر اسرائیل و اهود باراک وزیر دفاع این کشور، کاملا از سیاست های آمریکا در قبال برنامه اتمی راضی باشد.

در حالی آژانس بین المللی انرژی اتمی از تعیین قاطع احتمال تسلیحاتی بودن ماهیت برنامه های ایران ناتوان است و هنوز هیچ مدرک مستندی را از پیشرفت ایران به سوی تولید بمب اتم ارائه نداده، مقامات جمهوری اسلامی همچنان به غنی سازی اورانیوم در ایران ادامه می دهند و می گویند هدفشان صلح آمیز است.

تهدیدهای اسرائیل درباره لزوم حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران و آمادگی برای آغاز این حمله، ماه هاست که جریان دارد. اسرائیل ایران اتمی را تهدیدی علیه امنیت منطقه و بویژه موجودیت خود قلمداد می کند. رهبران ایران در گذشته بارها اسرائیل را هدف حملات لفظی خود قرار داده و خواستار نابودی آن شده اند.
XS
SM
MD
LG