لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

اسراییل خواهان ترسیم «خط قرمز» برای ایران شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از کشورهای قدرتمند جهان خواست در ارتباط با برنامه هسته ای ایران خط قرمز و روشنی ترسیم کنند که تهران نباید از آن عبور کند.
نخست وزیر اسراییل همچنین گفت قدرت های جهان نتوانسته اند ایران را برای توقف برنامه تولید سلاح های هسته ای متقاعد کنند.

نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه گفت: " گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی تاییدی است بر آن چه من مدت ها گفته ام. تحریم های بین المللی فشار بر اقتصاد ایران است ، اما به هیچ وجه موجب تاخیر در پیشبرد برنامه های هسته ای ایران نخواهد شد. "

آقای نتانیاهو در جلسه کابینه اسرائیل همچنین تاکید کرد که جامعه جهانی باید خط قرمزی برای ایران ترسیم کند : " من معتقدم که حقیقت باید گفته شود. جامعه جهانی باید خط قرمز و روشنی برای ایران ترسیم کند. ایران با قاطعیت ِ جامعه جهانی در مقابل برنامه هسته ای اش روبرو نیست. اگر ایران این خط قرمز و قاطعیت جهانی را نبیند ، برنامه هسته ای اش را متوقف نخواهد کرد ."

وی مشخصاً از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا انتقاد نکرد ، اما اسراییل می خواهد آقای اوباما با قاطعیت از احتمال حمله نظامی به ایران سخن بگوید. آقای اوباما که روابط سردی با آقای نتانیاهو دارد بارها تاکید کرده است که از همه گزینه ها برای توقف ایران در تولید سلاح های هسته ای استفاده خواهد کرد.

با این حال ، وزارت دفاع آمریکا ، پنتاگون ، روز جمعه گذشته اعلام کرد، در تمرین موشکی مشترک بین دو کشور که تا فصل پاییز به تاخیر افتاده است ، تعداد کمتری نیروی نظامی آمریکا شرکت خواهند کرد. مجله تایم روز جمعه در گزارشی نوشت کاهش نیروی های نظامی آمریکا در این تمرین موشکی نشان از بی اعتمادی آمریکا به اسرائیل دارد. اما ، پنتاگون گزارش مجله تایم را بی اساس خواند.
XS
SM
MD
LG