لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

یک منتقد موسیقی: صدای «موسیقی مقاومتی و آگاه» توماج از مرزهای ایران فراتر رفته است


توماج صالحی | نصیر مشکوری
توماج صالحی | نصیر مشکوری

توماج صالحی، رپ‌خوان زندانی ایرانی، جایزه «هِرِتیک» یا «بدعت‌گذار» سازمان «گلوبال میوزیک اواردز» را دریافت کرد. او که پس از ماه‌ها بازداشت، اخیراً به شش سال و سه ماه زندان محکوم شد، این جایزه را به خاطر آهنگ «فال» در بخش موسیقی اعتراضی - کنشگری دریافت کرد.

این سازمان در بیانیه‌ای در تارنمای خود نوشت: «شهامت و عزم توماج صالحی الهام‌بخش همه ما است. اهدای جایزه به این فرد باورنکردنی باعث افتخار است و امیدواریم که او از این حبس ناعادلانه آزاد شود.»

نصیر مشکوری، نویسنده و منتقد موسیقی درباره این جایزه به صدای آمریکا می‌گوید: «جوایز جهانی موسیقی، یک رقابت موسیقی بین‌المللی شناخته شده است که از سال ۲۰۱۱ شکل گرفته، و عموماً از هنرمندان مستقل و کنشگری که در زمینه عدالت و آزادی بیان فعال هستند، پشتیبانی و تجلیل می‌کند.»

آقای مشکوری در ادامه می‌افزاید: «اینکه توماج صالحی را به‌عنوان برنده یکی از جوایز خود معرفی کردند، نه تنها باعث افتخار طرفداران او هست، بلکه نشان می‌دهد که صدای موسیقی مقاومتی و آگاه این رپ‌خوان جوان از مرزهای ایران نیز عبور کرده و به سراسر جهان رسیده است.»

توماج صالحی
توماج صالحی

این نویسنده و منتقد موسیقی می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم که توماج صالحی حتی تصور می‌کرد که روزی نامش از مرزهای ایران بگذرد، و از او و آثارش در سطح جهانی قدردانی شود، این افتخار بزرگی برای این رپ‌خوان اعتراضی است.»

نصیر مشکوی در ادامه یادآور می‌شود که باید توجه داشت که حمایت مردم، سازمان‌های مدنی بین‌المللی، و حتی رسانه‌ها از توماج صالحی باعث شد تا حداقل در حال حاضر با خطر اعدام مواجه نباشد و او را به زندان محکوم کنند.»

آقای مشکوری تأکید می‌کند که حمایت و پشتیبانی سازمان‌های هنری و حقوق بشری قطعاً باعث فشار بر سیستم قضایی جمهوری اسلامی می‌شود و خطر اجرای احکام غیرانسانی مانند اعدام را در مورد زندانیان سیاسی کاهش می‌دهد.

این نویسنده و منتقد موسیقی با بیان اینکه باید به هر طریقی که می‌توان از توماج صالحی، و تمام هنرمندان دیگر دربند حمایت کرد، از همه می‌خواهد تا صدای این جوانان ایرانی باشند و نگذارند تا حکومت فریاد آنها را خاموش کند.

توماج صالحی
توماج صالحی

اهدای جایزه گلوبال میوزیک اواردز به توماج صالحی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت و با واکنش‌های زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

فال، آخرین آهنگی است که این رپ‌خوان موسیقی اعتراضی پیش از بازداشت ‌به دست ماموران امنیتی حکومت ایران در اکتبر ۲۰۲۲ منتشر کرد.

در ماه‌های گذشته، تلاش‌های زیادی برای حمایت از توماج صالحی انجام شد و بسیاری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری، سیاستمداران، و سازمان‌های حقوق بشری خواستار آزادی این رپ‌خوان ایرانی شدند.

XS
SM
MD
LG