لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۹

واکنش‌ها به صدور حکم زندان برای توماج صالحی: جرمی مرتکب نشده و باید آزاد شود


تصویر توماج صالحی در نماهنگ «سوراخ موش»

پس از اعلام صدور حکم شش سال و سه ماه زندان به اتهام «افساد فی‌الأرض» برای توماج صالحی، رپر معترض، کاربران در رسانه‌های اجتماعی با «ضدانسانی» و «غیرقانونی» خواندن این حکم، خواهان آزادی بی قید و شرط او شدند.

توماج صالحی، خواننده معترض و زندانی سیاسی، از هشت آذر ۱۴۰۱ تاکنون زندانی است و پیش از این گزارش‌هایی درباره شکنجه او و احتمال صدور حکم «اعدام» برای او منتشر شده بود.

رزا اعتماد انصاری، وکیل توماج صالحی، دوشنبه ۱۹ تیر به «شبکه شرق» گفت که موکلش به اتهام «افسادفی‌الارض» به شش سال و سه ماه حبس محکوم شده و از اتهامات «توهین به بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی» و همچنین «ارتباط با دُوَل متخاصم» تبرئه شده است.

وکیل توماج صالحی گفته که او پس از صدور حکم به بند عمومی منتقل شده است.

شماری از چهره‌های فرهنگی و سیاسی و همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی، به صدور این حکم واکنش نشان داده‌اند.

مهدی یراحی، خواننده شناخته شده، در توییتی «بازداشت وحشیانه توماج صالحی» و همچنین اعلام صدور حکم شش سال و سه ماه حبس برای او را «جملگی ضد انسانی و به غایت غیر قانونی» دانست.

افراسیاب، دوست و همکار توماج صالحی، نیز تأکید کرد که او «جرمی مرتکب نشده و باید آزاد شود.»

حسین رونقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، صدور این حکم به علاوه «دو سال ممنوعیت از خواندن» برای توماج صالحی را «خجالت‌آور» خواند و گفت که افرادی مثل او «سرمایه‌های ایران هستند» و «به‌خاطر حس میهن‌دوستی و دغدغه‌مندی که در قبال ملت ایران دارند قابل تقدیرند، به‌جای حبس، و زندان، باید آزاد شوند.»

امیر بی‌لقب، خواننده موزیک رپ، در توییتی به زبان عربی به صدور حکم بازداشت برای توماج صالحی واکنش نشان داد و نوشت: «آزادی بدون قید و شرط، تنها رأیی است که ما می‌پذیریم.»

رضا مظاهری، فعال سیاسی، ویدئویی از اعتراض توماج صالحی منتشر کرد و گفت او صدور این حکم به این دلیل بود که او «آمد کف خیابان و فریاد زد: ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید.»

او اضافه کرد: «ای‌کاش بعد از این تماشاگر نباشیم. چون مرگ و حبس و شکنجه و کور شدن و هزینه دادن، فقط برای دیگران نیست.»

محاکمه توماج صالحی در ماه‌های گذشته در سکوت خبری و به طور غیرعلنی برگزار شد و جزئیاتی درباره چگونگی روند رسیدگی به پرونده او منتشر نشد.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چهارشنبه ۱۴ تیر ادعا کرد به دلیل «همکاری موثر» توماج صالحی با مسئولان پرونده، «حکم اولیه اعدام» به حبس تقلیل یافته است. این ادعا که توسط وکلای توماج صالحی رد شد، واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخت.

بازداشت، شکنجه، اعتراف اجباری و برگزاری دادگاه غیرعلنی برای توماج صالحی با واکنش‌های بین‌المللی همراه شد.

از جمله، وزارت امور خارجه آمریکا بارها با ابراز نگرانی عمیق از «رفتار خشن رژیم» با توماج صالحی خواستار پایان این رفتار از سوی جمهوری اسلامی ایران شد.

اتهامات مطرح شده علیه توماج صالحی شامل «افساد فی الأرض»، «همکاری با دولت متخاصم»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «دعوت به اغتشاش» اعلام شده بود.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی پیشتر در گفت‌وگو با صدای آمریکا طرح اتهامات «افساد فی‌الأرض، همکاری با دولت‌های متخاصم، فعالیت تبلیغی علیه نظام، و دعوت به اغتشاش» علیه این رپر معترض را بدون پایه حقوقی و قانونی دانسته بود.

XS
SM
MD
LG