لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

آمریکا در واکنش به صدور حکم زندان توماج صالحی: مقامات جمهوری اسلامی را پاسخگو می‌کنیم


توماج صالحی
توماج صالحی

سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی حکم شش سال حبس برای توماج صالحی، خواننده معترض در ایران را «ناراحت کننده» خواند و گفت که آمریکا «همچنان شرایط او را زیر نظر» دارد.

مت میلر گفت، توماج صالحی، پیوسته از دسترسی به وکیل قانونی محروم بوده است و «دادگاه او پشت درهای بسته» و بس از از انتشار گزارش‌های «شکنجه در حین بازداشت و نیاز فوری او به خدمات پزشکی» برگزار شد.

وزارت امورخارجه آمریکا «برخورد شدید رژیم» جمهوری اسلامی در این قضیه را «عمیقاً نگران‌کننده» خواند و گفت به این نحوه برخورد باید پایان داده شود.

مت میلر گفت «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که او و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.»

سخنگو وزارت امورخارجه آمریکا گفت «جهان» ناظر اقدامات جمهوری اسلامی است و آمریکا به هماهنگی با متحدان و شرکای خود ادامه خواهد داد تا مقامات ایرانی را در مورد نقض حقوق بشر خود پاسخگو کند.

حساب کاربری توماج صالحی که نزدیکان او آن را اداره می‌کنند، با انتشار توئیتی اعلام کرده است که این خواننده زندانی به ۶ سال و ۳ ماه زندان محکوم شده است.

توماج صالحی، از روز ۸ آذر سال گذشته و در پی اعتراضات خیابانی گسترده به کشته شدن مهسا امینی در گشت ارشاد، تاکنون زندانی بوده است. بر اساس گزارش‌ها، او شکنجه شد و با خطر اعدام نیز روبه‌رو بود.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی که ساکن آلمان است، دوشنبه ۱۹ تیر در واکنش به صدور حکم شش سال و سه ماه حبس، ممنوع‌الخروجی، و سه سال ممنوعیت تولید آثار هنری و خوانندگی برای این رپر معترض از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت به اعتبار تلاش‌هایی که «از شرق تا غرب ایران» و «در همه کشورها» صورت گرفت، «توماج از انفرادی بیرون آمد»، هرچند «حبس ناعادلانه و ظالمانه‌ای گرفت» که البته «این سنت دیرینه حکومت اسلامی است.»

پس از اعلام صدور حکم برای توماج صالحی به اتهام «افساد فی‌الأرض» کاربران در شبکه‌‌های اجتماعی با «ضدانسانی» و «غیرقانونی» خواندن این حکم، خواهان آزادی بی قید و شرط او شدند.

XS
SM
MD
LG