لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

اختصاصی؛ کفیل سیاسی توماج صالحی: او بیگناه است و به اتهام‌هایی محکوم شده که قابل اثبات نیست 


یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی
یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی

یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی در واکنش به حکم صادر شده برای این هنرمند ایرانی گفت هر چند حکم اعدام کنار گذاشته شده ولی با این حال نباید بیش از حد خوشحال بود چون او بیگناه است به اتهام‌هایی محکوم شده که قابل اثبات نیست.

خانم ری روز دوشنبه ۱۹ تیر در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا و در واکنش به اعلام حکم توماج گفت: «وقتی من کفالت سیاسی توماج صالحی در نوامبر سال پیش را پذیرفتم، او با دو حکم اعدام روبرو بود. یکی به دلیل فساد فی الارض و دیگری به دلیل محاربه. تا الان نمی‌دانستیم به دلیل فساد فی‌الارض حکم اعدام را می‌دهند یا نه ولی هفته پیش به نوعی این پیام را دادند که دارند حکم را به زندان تغییر می‌دهند ولی حتی آن هم مشخص نبود چون نمیدانستیم ممکن است ۱۵ یا ۲۰ سال زندان باشد یا حتی ۱۰ سال.»

یی‌ون ری در ادامه گفت: «به نوعی می‌شود گفت کمی خیالم راحت شده چون لازم نیست دیگر با مجازات اعدام مقابله و به آن اعتراض کنیم چون می‌دانید که خیلی آزاردهنده و سخت است و هیچ‌کس نمی‌داند چه می‌شود. ولی از یک طرف هم فکر می‌کنم نباید بیش از حد احساس راحتی خیال و خوشحالی داشته باشیم. چون شش سال و سه ماه زندان برای مردی که هیچ خطایی مرتکب نشده و از تمامی اتهام‌هایی که به او زده شده، مبرا است، هنوز شش سال و سه ماه زندان خیلی است. پس نباید خارج از حد خوشحالی کنیم چون فقط حکم اعدام کنار گذاشته شده است.»


در هفته‌های گذشته تجمع‌ها و اعتراض‌های مختلفی در نقاط مختلف جهان در حمایت از توماج صالحی برگزار شد. یی‌وان ری در مورد تاثیر‌گذاری این تجمع‌ها گفت: «قطعا کار بیشتری باید انجام شود و من به فعالیت برای آزادی کامل او ادامه می‌دهم چرا که اتهام‌هایی که با او زده شده، قابل اثبات نیست. فقط همین که پشت درهای بسته آن را انجام داده و هیچ‌کس نتوانست هیچ نگاهی به مدارک دادگاه داشته باشد،‌ خودش نشانگر این است که می‌دانستند پرونده‌ای که درست کرده‌اند پایه و اساس درستی ندارد و خیلی ضعیف و شکننده بنا شده و مردم خواهند پرسید که اصلا با این وضع چرا توماج حتی دستگیر و محاکمه شده است.»

دنبال این هستم که خودم با او دیدار داشته باشم و با ارتباط ویدئویی یا تلفنی بتوانم حرف‌های او را هم بشنوم و واقعا می‌خواهم بدانم وضعیت او چگونه است و به این پیگیری‌ها ادامه خواهم داد چون حالا که دیگر در انفرادی نیست هیچ دلیلی ندارد نتوانیم با او در ارتباط باشیم
یی‌وان ری، کفیل سیاسی توماج صالحی

او افزود: «ما به فعالیت برای آزادی کامل او ادامه می‌دهیم ولی حتی بدون تمرکز برای مقابله با حکمی که صادر شده، باید روی توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی تمرکز کنیم چون فکر می‌کنم همه ما باید از خود بپرسیم که آیا نظام جمهوری اسلامی دارد فکر یا توجه ما را منحرف می‌کند چون کاری دیگر در حال انجام است یا قرار است از سوی رژیم ایران انجام شود. پس نباید با این حکم از تمرکز اصلی منحرف شویم و بدانیم که خیلی‌های دیگر منتظر احکام خود هستند. حتی در مورد توماج، ما می‌دانیم که همواره این قدرت را دارند که حکم را لغو کرده و امکان ندارد اگر رژیم فکر کند که ما دیگر حواسمان نیست، بتوانیم بفهمیم در هفته‌ها یا ماه‌های پیش‌رو چه خواهد شد. پس همه باید دقت کرده و با صدای بلند حامی او باشیم.»

یی‌وان ری گفت: «اگر نگاه کنید،‌ می‌بینید که پایگاه حامیان گسترده و قدرتمند توماج یکی از دلایلی است که باعث شد حکم اعدام از او دور شود. چرا که فکر می‌کنم رژیم ایران وقتی دید مردمی که حامی توماج هستند یا از قول او حرف می‌زنند ساکت نمی‌شوند و هر قدر هم تلاش کنند یا برایش پاپوش درست کنند، به ویژه پاپوش‌هایی مانند خائن، هیچ‌کس آن را باور نمی‌کند. به نظرم از این که افکار عمومی را علیه توماج منحرف کنند دست برداشتند و به نظرم این اقدام خیلی مهمی بود. فکر می‌کنم حامیان و طرفداران توماج در سرتاسر جهان از اصلی‌ترین دلایلی هستند که او از حکم اعدام دور شده و همین که از انفرادی خارج شده و به بند عمومی آمده، نتیجه همین است چون حامیانش من را به عنوان کفیل سیاسی توماج همین طور تشویق کردند و همه می‌گویند حامیان و طرفداران توماج قدرتی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد.»

این نماینده پارلمان آلمان افزود: «من کاملا فکر می‌کنم این حرکت‌ها باید ادامه داشته باشد و اگر همین حامیان برای دیگر زندانی‌ها هم همین کار را انجام دهند، حرکت بزرگی خواهد شد و البته می‌دانم که حامیان توماج از آن با خبر هستند چون این کاری بود که خود توماج انجام می‌داد و وقتی که هنوز گرفتار نشده بود، همیشه در حمایت و همسو با کسانی بود که از وضعیت بدتری برخوردار بودند. مطمئن هستم حامیان و طرفدارانش کاری که برای توماج کردند را برای دیگر زندانیان سیاسی انجام خواهند داد.»


یی‌وان ری در گفت‌وگوهای پیشین خود چندین بار نسبت به وضعیت سلامت جسمی توماج صالحی اشاره کرده و در مورد آن ابراز نگرانی کرده بود. او در پاسخ به این پرسش که آیا خبری از وضعیت سلامتی او در دست دارد گفت: «هیچ اطلاع دقیق و تازه‌ای ندارم ولی اطمینان دارم به زودی اطلاعات بیشتری از وضعیت سلامتی او خواهیم داشت چون او حالا با دیگر زندانیان در تماس است و شاید دیگر زندانیان به خانواده خود یا فامیل خود در مورد دیدار با توماج بگویند و وقتی هم که توماج از آزادی بیشتری برخوردار شود، از وضعیت او بیشتر خواهیم دانست. حالا هم که حکم گرفته و در زندان است، هنوز دنبال این هستم که خودم با او دیدار داشته باشم و با ارتباط ویدئویی یا تلفنی بتوانم حرف‌های او را هم بشنوم و واقعا می‌خواهم بدانم وضعیت او چگونه است و به این پیگیری‌ها ادامه خواهم داد چون حالا که دیگر در انفرادی نیست هیچ دلیلی ندارد نتوانیم با او در ارتباط باشیم و این که از جانب خودم مطمئن شوم وضعیت سلامتی او چگونه است و به این کار ادامه خواهم داد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG