لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

سفر باقری‌کنی به مسکو؛ مقام روس: برای «تبادل‌نظر بسیار حرفه‌ای» در مورد برجام بود


علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام

علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی روز شنبه در سفری از پیش اعلام نشده راهی مسکو شد و با همتای روس خود سرگئی ریابکوف و نیز میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

اولیانوف این دیدار را «تبادل‌نظر بسیار حرفه‌ای در مورد برجام و چشم‌انداز مذاکرات وین» توصیف کرد و در حساب توییتر خود نوشت: «ارزیابی من، علیرغم همه مشکلات این است که توافق هسته‌ای هنوز قابل احیا است.» به گفته این مقام روس چنین اتفاقی نیازمند «انعطاف‌پذیری بیشتر از سوی ایالات متحده» است.سفر از پیش اعلام نشده مذاکره‌کننده ارشد ایران به مسکو بعد از نشست دو روزه دوحه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته صورت می‌گیرد. مقامات آمریکایی و اروپایی از بی‌علاقگی طرف‌ ایرانی در مذاکرات قطر ابراز نارضایتی کرده‌اند.

یک مقام ارشد آمریکایی با بیان اینکه گفت‌وگوها دستاوردی نداشته گفته است که «هنوز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.» این مقام ارشد ایالات متحده که در گزارش آکسیوس نامی از او برده نشده، گفت که «در این گفت‌وگوها طرف ایرانی هیچ احساس فوریتی از خود نشان نمی‌داد و بر مسائل قدیمی را که ماه‌هاست حل نشده، تمرکز داشت.»

او همچنین افزود که علاوه بر اصرار طرف ایرانی بر مسائل مشکل‌آفرین قدیم، این تیم «همچنین موضوعات جدیدی را که با برجام ارتباطی ندارد، مطرح کردند.» به جزئیات درخواست‌های جدید تیم ایران اشاره‌ای نشده است.

این مقام ارشد آمریکایی افزود که «ابتکار عمل اینک در زمین تهران است کما اینکه ماه‌ها است وضع به همین منوال دنبال می‌شود و این تهران است که باید تصمیم بگیرد.»

مذاکرات احیای برجام از ماه مارس ابتدا به دلیل کارشکنی‌های روسیه و سپس مطالبات فرابرجامی ایران از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی متوقف شده‌اند. مطالباتی که به گفته نماینده آمریکا، در مذاکرات روزهای گذشته در قطر نیز همچنان توسط ایران مطرح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG