لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

باقری: زمان و مکان مذاکرات میان «ما و آقای مورا» در حال نهایی‌سازی است


علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام
علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام

علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام، روز یکشنبه گفت که زمان و مکان ادامه گفت‌وگوها میان تهران و «طرف مقابل و به‌صورت مشخص آقای مورا» در حال نهایی شدن است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ارتباط با مذاکرات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه گذشته در قطر نیز گفت که «مذاکرات در دوحه در چارچوبی که قبلا مشخص شده بود، شکل گرفت.»

او روز شنبه طی سفری از پیش اعلام نشده به مسکو رفت و با همتای روس خود سرگئی ریابکوف و همچنین میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، دیدار و گفت‌وگو کرد.

این در حالی است که مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت درباره برجام و قطعنامه ٢٢٣١ گفت تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی مجددا آماده برگزاری مذاکراتی «سازنده» به منظور نهایی کردن یک توافق است.

اما پیش از تخت روانچی، نماینده آمریکا ضمن تاکید بر تداوم تعهد دولت بایدن به بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام گفته بود یک توافق از مارس در دسترس بوده است «اما ما تنها زمانی می‌توانیم یک توافق را نهایی کرده و به اجرا بگذاریم که ایران مطالبات اضافی خود را که خارج از حیطه برجام هستند، کنار بگذارد.»

مذاکرات احیای برجام از ماه مارس ابتدا به دلیل کارشکنی‌های روسیه و سپس مطالبات فرابرجامی ایران از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی متوقف بودند. مطالباتی که به گفته نماینده آمریکا، در مذاکرات روزهای گذشته در قطر نیز همچنان توسط ایران مطرح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG