لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

آمریکا از تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی همسو با اتحادیه اروپا و بریتانیا خبر داد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «ایالات متحده امروز همزمان با بریتانیا و اتحادیه اروپا اقدامات بیشتری را برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی انجام داد.»

ند پرایس با اشاره به این که اقدام امروز آمریکا جدیدترین بخش از تحریم‌های متعددی است که با مشورت نزدیک با متحدان و شرکای ایالات متحده و با هدف مقابله با سرکوب ظالمانه و خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌‌جو، افراد و نهادهای ایرانی مرتبط را هدف قرار می دهد، افزود:«امروز ما با متحدان و شرکای خود نیازمند مقابله با جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش هستیم.»

آمریکا دوشنبه بنیاد تعاون سپاه، پنج نفر از اعضای هیئت مدیره آن، معاون وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و چهار فرمانده ارشد سپاه را تحریم کرد.

ند پرایس در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد گفته‌های جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما از رویکرد قاطع و اصولی اروپا در قبال سپاه استقبال می کنیم، همانطور که می‌دانید، سپاه پاسداران همچنان از سوی ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی و به ویژه تروریست جهانی شناخته می شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده اضافه کرد: «ما همچنین بسیاری از فرماندهان سپاه را به دلیل دست داشتن در تروریسم و نقض حقوق بشر تحریم کرده‌ایم. متحدان اروپایی ما تهدیدات و چالش‌های ناشی از سپاه پاسداران و ایران را به طور گسترده‌تر می‌شناسند. ما از همکاری و هماهنگی بسیار نزدیک با اروپا برای مقابله با این چالش‌ها برخوردار بوده‌ایم.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح دوشنبه در آستانه آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل، قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه را منوط به تصمیم یکی از دادگاه‌های اتحادیه اروپا دانست.

پرایس همچنین در مورد اظهارات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مبنی بر این که موضع‌گیری بورل، موید آن است که سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نمی‌گیرد گفت: «نمی‌شود به حرفهای مقامات ایران اطمینان کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده افزود: «ما اظهارات متعددی از وزیر امور خارجه ایران شنیده‌ایم که اگر نگوییم دروغ آشکار هستند، مشکوک است. بنابراین زمانی که به اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد متحدان اروپایی ما اشاره می‌کنید، من فقط آنرا در چارچوب مسائل کلی برداشت می‌کنم.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG