لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

آلمان: تحریم‌های بیشتری علیه اعضای سپاه پاسداران در راه است


علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با اعضای سپاه پاسداران (آرشیو)
علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با اعضای سپاه پاسداران (آرشیو)

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان می‌گوید انتظار می‌رود وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود بر سر تحریم بیشتر اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توافق کنند.

او در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا این تحریم‌ها، جلوی تلاش‌های تهران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را می‌گیرد، گفت: «تمرکز سیاست‌مان در حال حاضر بر روی افزایش فشار بر رژیم ایران است.»

اظهارنظر این مقام آلمانی یک روز پس از گزارش رویترز به نقل از دو دیپلمات اروپایی می‌آید که طبق آن قرار است ٣٧ مقام جمهوری اسلامی در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده تحریم شوند.

به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، روز دوشنبه سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان، تحریم نخواهد شد زیرا چنین کاری مستلزم بحث‌های کنونی در این باره است و گفت‌وگوها تا روز دوشنبه نهایی نخواهند شد.

پارلمان اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به قطعنامه «واکنش اتحادیه اروپا به اعتراضات و اعدام‌ها در ایران» رای داد و از اتحادیه اروپا خواست علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی، و نیز خانواده‌ها و نهادهای وابسته به آنها را که به گفته این قطعنامه در نقض حقوق بشر در ایران دست دارند، مشمول تحریم‌ها کند.

قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا شامل متممی است که روز چهارشنبه در این پارلمان رای آورده بود و‌ خواستار افزودن سپاه پاسداران و زیرمجموعه‌های آن از جمله بسیج و نیروی قدس به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا می‌شود.

XS
SM
MD
LG