لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

رابرت مالی: آمریکا و اروپا در محکومیت نقض حقوق بشر  و سانسور اینترنت در ایران متحدند


رابرت مالی - آرشیو
رابرت مالی - آرشیو

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه با انتشار یک رشته توئیت‌ گفت ده فرد و نهادی که آمریکا روز دوشنبه تحریم کرد با «سرکوب وحشیانه اعتراضات» مردم ایران مرتبط هستند. او این تحریم‌ها را نشان دهنده «اقدامات هماهنگ» با شرکای آمریکا - بریتانیا و اتحادیه اروپا - خواند و گفت آنها نیز امروز تحریم‌هایی را علیه اهداف ایران اعلام کردند.

رابرت مالی گفت از جمله اهداف تحریم های روز دوشنبه، «سردار محمد نظر عظیمی و کوروش آسیابانی معاونش» است که «آنها با هم بر سرکوب خونین سپاه در استان کرمانشاه در غرب ایران، به ویژه در شهر جوانرود نظارت داشتند.»

آقای مالی در بخش دیگری از توئیت‌هایش نوشت: «در اواخر نوامبر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رهبری عظیمی و آسیابانی با استفاده از مسلسل و تسلیحات سنگین به معترضان مسالمت آمیز جوانرود با گلوله‌های جنگی شلیک کرد.» او اضافه کرد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خودروهایی که قصد داشتند کیسه‌های خون را به مجروحان بیمارستان‌های محلی برسانند، شلیک کرد و از تحویل دادن آنها جلوگیری کرد. شاهدان شخصاً آسیابانی را به این موارد نقض [حقوق بشر] مرتبط کرده‌اند.»

رابرت مالی در توضیح تحریم ناصر راشدی، معاون وزیر اطلاعات ایران نوشت «وزارت اطلاعات ایران به طور معمول در نقض حقوق بشر برای سرکوب مخالفان دخیل است، از ضرب و شتم و آزارهای جنسی گرفته تا رصد، سانسور، و گرفتن اعترافات اجباری.» آمریکا پیشتر اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران را تحریم کرده است.

رابرت مالی در توصیف تحریم بنیاد تعاون سپاه گفت این سازمان به طور فعال در سراسر اقتصاد ایران فعال است و به عنوان صندوق پولی برای حمایت از پیکارجویان وابسته به سپاه در سراسر منطقه است.

آقای مالی گفته است که وقتی «رژیم ایران حقوق بشر را نقض می‌کند، کشورهای سراسر جهان را وادار می‌کند که توجه و اقدام کنند. تحریم‌های امروز ما با متحدان و شرکا از جمله بریتانیا و اتحادیه اروپا هماهنگ شده است. همه آنها در محکومیت نقض حقوق بشر از سوی رژیم، خشونت حکومتی علیه زنان و سانسور اینترنت متحد هستند.»

آمریکا روز دوشنبه بنیاد تعاون سپاه، پنج نفر از اعضای هیئت مدیره آن، معاون وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و چهار فرمانده ارشد سپاه را تحریم کرد. پنج فرمانده سپاهی که تحریم شده‌اند عبارتند از فرمانده سپاه در قم به نام حسین تناور، فرمانده قرارگاه منطقه غرب سپاه در استان کرمانشاه به نام محمد نظر عظیمی، معاون فرمانده منطقه غرب به نام کوروش آسیابانی، و فرمانده سپاه در استان اصفهان به نام مجتبی فدا.

XS
SM
MD
LG