لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

بررسی احیای روابط ایران و کانادا در همایش حزبی


بنا به گزارش رسانه های کانادا، احتمال دارد «حزب نودموکرات» ایده از سرگیری مناسبات دیپلماتیک با ایران را مورد بررسی قرار دهد.

«حزب نودموکرات» که در پارلمان اتاوا مخالف رسمی دولت محافظه کار است، در همایش سیاستگذاری هفته آینده حزب در مونترال مسئله از سرگیری روابط با ایران را مورد ارزیابی قرار می دهد.

بنا به گزارش سان نیوز چاپ تورنتو، شاخه استان کبک «حزب نودموکرات» و دو انجمن انتخاباتی استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو قطعنامه هایی را به این همایش تسلیم کرده اند و خواهان از سرگیری روابط کانادا با ایران شده اند.

در قطعنامه اول این حزب آمده است با توجه به این که اسراییل و ایالات متحده در مقایسه با ایران، خط جدی تری را متوجه خاورمیانه و جهان می کنند، «حزب نودموکرات فعالانه در مسیر از سرگیری و احیای مجدد مناسبات دیپلماتیک و همه جانبه بین تهران و اتاوا قدم برمی دارد».

در دومین قطعنامه، مصرانه از «حزب نودموکرات» خواسته شده است تا «با رایزنی با دولت کانادا گفتگو با ایران را به هدف دستیابی به نتایج قطعی در زمینه هایی همچون حقوق بشر و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی را از سر بگیرند».

سخنگوی این حزب گفته است به احتمال بسیار کمیته قطعنامه که اولویت های مورد بحث در همایش سیاستگذاری را تعیین می کند، گفتگو در مورد مسائل مربوط به ایران را در درجه اهمیت قرار نخواهد داد».

کانادا سپتامبر سال گذشته کلیه مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و با تعطیلی سفارت اتاوا در تهران، دیپلمات های خود را از این کشور خارج کرد. دولت کانادا در اقدامی بی سابقه، حکم تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانادا را صادر و کلیه دیپلمات های ایرانی مقیم اتاوا را از کشور اخراج کرد.

دولت محافظه کار بر سر قدرت در کانادا ایران را بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان خوانده است. وزیر امور خارجه کانادا گفته است تصمیم قطع کلیه مناسبات سیاسی و دیپلماتیک با تهران بر اساس فعالیت های اتمی ایران و حمایت دولتمردان جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد در سوریه اتخاذ کرده است.

پال دوار یکی نمایندگان «حزب نودموکرات» در پارلمان کانادا و از منتقدان سیاست خارجی دولت فدرال قطع روابط با ایران را «دیپلماسی نادرست» خوانده بود. توماس موکلز، رئیس این حزب نیز تاکید کرده بود قطع روابط سیاسی با ایران سبب می شود که کانادا نتواند به اتباع کانادایی زندانی در ایران کمک کند.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا در واکنشی نسبت به مطرح شدن احتمالی مسئله عادی سازی روابط با تهران گفته است «حزب نودموکرات از ایدئولوژی های چپ افراطی الهام می گیرد و فراخوان برای احیای مناسبات با ایران از جمله این دیدگاه ها است».

وزیر امور خارجه کانادا که برای دیدار با دولتمردان اسراییل، دشمن سرسخت ایران به تل آویو سفر کرده است، در گفتگوی تلفنی به سان نیوز گفته است «مردم کانادا بارها این نوع سیاست های خارجی را رد کرده اند، این ها (ایران) مردمانی نیستند که کانادایی ها بخواهند با آن ها ارتباط داشته باشند».
XS
SM
MD
LG