لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

دیپلمات پیشین ایران در کانادا از عملکرد خود دفاع کرد


دیپلمات پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا یک روز پیش از ترک خاک کانادا و تعطیلی رسمی سفارت جمهوری اسلامی در مصاحبه ای با «سی بی سی» تلویزیون دولتی کانادا از عملکرد خود و سفارتخانه دفاع کرد.

دولت فدرال کانادا روز جمعه ۷ سپتامبر اعلام کرد کلیه مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند، سفارت کانادا در تهران را تعطیل کرد و دیپلمات های خود را از ایران فراخواند و ضمن تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا، پنج روز به دیپلمات های ایرانی مهلت داد تا خاک کانادا را ترک کنند.

در شرایطی که طی ماه های اخیر اخبار بسیاری در مورد «فعالیت های بحث برانگیز سفارت ایران در کانادا و برنامه ریزی برای جذب اتباع ایرانی تبار مقیم کانادا و نیز عملیات مخفیانه برای اقدامات خرابکارانه علیه اهدافی در کشورهای غربی» منتشر شده بود، کامبیز شیخ حسنی، کاردار سفارت ایران در کانادا در گفتگویی با تلویزیون دولتی کانادا از عملکرد خود دفاع کرده است.

آقای شیخ حسنی سه شنبه شب در مصاحبه ای با پیتر منزبریج، مجری و خبرنگار سرشناس تلویزیون دولتی کانادا گفت «کارمندان سفارت او هیچ خطایی مرتکب نشده اند و مطرح شدن مسائلی همچون این ایده که دیپلمات های جمهوری اسلامی عوامل و ماموران مخفی و خرابکار بوده اند و این ادعاها که آن ها ایرانی تباران مقیم کانادا را مورد آزار و اذیت قرار می دادند، خنده دار هستند».

دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران در کانادا در این مصاحبه اختصاصی «دولت ها و نهادهای خارجی» را مسئول اعمال نفوذ بر کانادا و تصمیم ناگهانی اخیر دولتمردان این کشور برای تعطیلی سفارت ایران و اخراج دیپلمات ها خوانده است.

او خاطرنشان کرده است که تعطیلی سفارت و اخراج دیپلمات ها بدون هشدار و اخطار قبلی صورت گرفته است و هیچ گونه شواهدی برای توجیه این اقدام «نابخردانه، به دور از تمدن و خصمانه وجود نداشته است».

آقای شیخ حسنی تاکید کرده است «هیچ گونه شواهدی برای اثبات این اتهامات و ادعاها علیه سفارت وجود ندارد و اگر آن ها شواهدی در اختیار داشتند، از آن ها به عنوان دلیلی بهره می جستند تا سفارت را تعطیل کنند». او در این مصاحبه گفته است «همه فعالیت های ما در چارچوب قانون بین الملل و احترام به قانون کانادا انجام شده اند».

دیپلمات پیشین کانادا که قرار است به همراه سایر کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا روز چهارشنبه (۱۲ سپتامبر) خاک این کشور را ترک کنند، در مصاحبه با تلویزیون دولتی کانادا گفته است «ما هیچ خطایی مرتکب نشده ایم و من به شما اطمینان می دهم که هر ادعایی که علیه ما مطرح شده، هیچ ارتباطی با فعالیت های سفارت نداشته و صرفاً نگرانی های بین المللی بوده است».

کامبیز شیخ حسنی، کاردار پیشین سفارت ایران در کانادا که طی ۲۱ ماه گذشته در این مقام خدمت کرده بود، در پاسخ به پرسشی در مورد ادعاهایی که پیرامون آزار و اذیت اتباع ایرانی مقیم این کشور مطرح شده اند، گفته است کارمندان سفارت به خدمت به جامعه بزرگ ایرانیان متعهد بوده اند.

او تاکید کرده است «این (اتهامات) کاملاً بی پایه و اساس هستند. این سفارت محلی بوده است که تعداد بسیار زیادی از ایرانیان خدمات کنسولی با کیفیت عالی بهره مند شده اند».

این مقام جمهوری اسلامی ایران در کانادا ابراز اطمینان کرده است که «دولت کانادا می داند که ایران امنیت و سلامت کانادا را در معرض خطر قرار نمی دهد، اما بدون ارایه هیچ دلیل و ضرورتی مناسبات دیپلماتیک با این کشور را تیره کرد. وی گفته است «من فکر می کنم ارایه خدمات کنسولی با کیفیت عالی به جامعه ایرانیان و پیشبرد مناسبات بین دو کشور تنها گناه ما بوده است».

دیپلمات پیشین سفارت ایران در کانادا در پایان این مصاحبه گفته است «من از این که برای خدمت به کشورم نهایت تلاش خود را به کار بردم، افتخار می کنم و سرافراز به وطنم بازمی گردم».

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنشی نسبت به قطع مناسبات دیپلماتیک کانادا با ایران گفته بود «اتخاذ سیاست های افراطی و تندروی دولت فعلی کانادا تحت رهبری آقای استفان هارپر در عرصه سیاست خارجی بر همگان آشکار است».
XS
SM
MD
LG