لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

ایرانی تباران کانادا خواهان تعطیل سفارت در اتاوا شدند


سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا
سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا
در شرایطی که طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر استفاده سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا از مهاجران ایرانی برای تبلیغ برای حکومت تهران و نیز ارتقای اهداف مقامات دولت جمهوری اسلامی در قالب برنامه های فرهنگی و آموزشی منتشر شده، برخی از فعالان ایرانی حقوق بشر خواستار تعطیلی سفارت ایران در اتاوا شده اند.

وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ۱۰ ژوییه ( ۲۰ تیر) به دیپلمات های ایرانی در اتاوا هشدار داده بود که بهره گیری از اتباع ایرانی مقیم کانادا برای دستیابی به اهداف و منافع جمهوری اسلامی ممنوع خواهد بود.

نازنین افشین جم، دختر شایسته کانادا در سال ۲۰۰۳ و فعال حقوق بشر در مصاحبه ای با روزنامه کانادایی نشنال پست، وجود سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا را بی فایده خوانده و خواستار تعطیلی آن شده است.

خانم افشین جم در زمینه توقف اعدام در ایران و نیز لغو مجازات نوجوانان و زنان در سراسر جهان فعالیت می کند.

نازنین افشین جم که همسر وزیر دفاع کاناداست به این روزنامه کانادایی گفته است که «سفارت (ایران) در اتاوا گاهی اوقات از رویدادها و برنامه های فرهنگی به عنوان بهانه ای برای تبلیغات به نفع خود سوء استفاده می کند».

مصاحبه حمید محمدی، کنسول و فرستاده فرهنگی سفارت ایران در اتاوا با یک نشریه فارسی زبان چاپ ایران، واکنش رسانه های کانادا را برانگیخت. بر اساس این گزارش ها، آقای محمدی در این مصاحبه گفته بود مهاجران ایرانی که اخیراً به کانادا کوچ کرده اند، «وابستگی و ارتباط قوی خود با وطن مادری شان را به طور جدی حفظ کرده اند» و این در حالی است که «نسل دوم و جوان تر» هم اکنون «پست های دولتی بانفوذ مشغول به کار هستند». وی از ایرانی تباران مقیم کانادا خواسته بود تا «مقام های کلیدی و بلندپایه را اشغال کنند» و «در برابر ذوب شدن در فرهنگ غالب کانادایی مقاومت کنند».

خانم افشین جم در مصاحبه با این روزنامه محافظه کار کانادا گفته است که طی سال های گذشته وی و اعضای خانواده اش بارها تهدید به مرگ شده اند و افراد ناشناس به وی گفته اند اگر مخالفت با حکومت ایران را متوقف نکند، سرنوشت شومی خواهد داشت. خانم افشین جم گفته است که عوامل نفوذی جمهوری اسلامی ایران در همایش «هواداران آزادی های مدنی» در مارس سال جاری در تورنتو، اظهارات وی را ضبط کردند. وی در این مصاحبه از استخدام محافظ برای حضور در گردهمایی های عمومی خبر داده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار اخیراٌ در مورد فعالیت های سفارت ایران در اتاوا گفته است «اتباع ایرانی مقیم کانادا مخالف حکومت سرکوبگر ایران بوده و برای زندگی بهتر به کانادا کوچ کرده اند. سفارت ایران نباید در انتخاب و گزینه آن ها دخالت کند. سازمان های امنیتی کانادا برای پیشگیری از انواع تهدید و رعب آفرینی نسبت به اتباع کانادا اقدام خواهد کرد».

نازنین افشین جم در مصاحبه با نشنال پست گفته است سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا «مشروع نیست» و «نماینده صداهای ما نیست». او خاطرنشان کرده است «ایرانیان بیگناهی همچون اعضای خانواده ها و یا دانشجویانی که به روادید نیاز دارند، قربانی تعطیلی سفارت خواهند شد».

کاردار سفارت جمهوری اسلامی و تنها دیپلمات ارشد ایران در اتاوا، نقش سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا برای فعالیت در مسیر سیاست های دولت تهران را به طور کامل رد کرد و گفت سفارت ایران از قوانین کانادا و قوانین بین المللی پیروی می کند.

فعالان حقوق بشر و برخی از ایرانی تباران مقیم کانادا سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا را به آزار و اذیت ایرانیان مهاجر، به ویژه تازه واردان متهم می کنند.

سایه حسن، فعال حقوق بشر ایرانی مقیم کانادا در مصاحبه ای با نشنال پست، سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا را «خانه وحشت» خوانده است. وی گفته است به جای این که کانادا بهشت امن افرادی که از دیکتاتوری جمهوری اسلامی متواری شده اند، باشد، محل امنی برای مقامات جمهوری اسلامی و افراد وابسته به آن شده است.
XS
SM
MD
LG