لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

نازیلا معروفیان پس از آزادی به قید وثیقه: «بردگی» را نپذیر که لایق بهترین‌هایی


نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار، پس از آزادی از اوین با سپردن وثیقه (۲۲ مرداد ۱۴۰۲)
نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار، پس از آزادی از اوین با سپردن وثیقه (۲۲ مرداد ۱۴۰۲)

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگاری که در تیر ماه بار دیگر بازداشت شده بود، روز یکشنبه با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

نازیلا معروفیان، زندانی سیاسی، که به‌ دلیل مصاحبه با پدر «مهسا امینی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت و زندانی شد، بلافاصله پس از آزادی و درست در مقابل زندان، تصویری بدون روسری از خود را در پیام‌رسان اکس (توئیتر سابق) منتشر کرد.

او در این پیام با بازنشر جمله‌ای از «یکی از کتاب‌هایی که در بند ۲۰۹ زندان اوین» خوانده بود، نوشت: «تو لایق بهترین اتفاقاتی، پس بردگی را نپذیر.»

نازیلا معروفیان، زندانی سیاسی، پس از دریافت دو سال حبس تعلیقی، پس از آزادی از زندان اوین، با «نادیده گرفتن» قانون «پوشش اجباری» جمهوری اسلامی، تصویری بدون روسری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

نازیلا معروفیان آبان ماه گذشته پس از مصاحبه با امجد امینی، پدر مهسا امینی، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و به دو سال حبس، ۱۵ میلیون تومان جریمه، و پنج سال ممنوع‌الخروجی محکوم شده بود.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز شنبه ۱۷ تیر از بازداشت نازیلا معروفیان، خبرنگار اهل سقز، پس از مراجعه او به دادسرای اوین خبر داد.

نازیلا معروفیان اوایل مرداد در یک رشته پیام توئیتری گفته بود که ماموران امنیتی با یورش به منزل او در تهران و ضبط وسایل شخصی‌اش از او خواسته‌اند که روز شنبه به دادسرای اوین شعبه یک مراجعه کند.

در پی بازداشت نازیلا معروفیان، خبرنگار منتقد توسط نیروهای امنیتی، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت این اقدام، خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» این روزنامه‌نگار شد.

مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به دلیل رفتارشان با روزنامه‌نگاران با انتقاداتی شدیدی از سوی جامعه جهانی روبه‌رو هستند، به طوری که بنا بر گزارش‌های منتشره حداقل ۹۵ روزنامه‌نگار در پی اعتراضات مهسا امینی در سال گذشته بازداشت شدند. بر اساس آمار «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» ایران به عنوان «بدترین زندان روزنامه‌نگاران جهان» در سال ۲۰۲۲ شناخته شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG