لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار تحقیقی شد


نازیلا معروفیان
نازیلا معروفیان

در پی بازداشت نازیلا معروفیان، خبرنگار منتقد توسط نیروهای امنیتی، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت این اقدام، خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» این روزنامه‌نگار شد.

«کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» می‌گوید یکی از آشنایان نازیلا معروفیان ـ که به شرط ناشناس ماندن با این کمیته صحبت کرد ـ گفته است که او از زمان بازداشت در روز شنبه ۱۷ تیر ماه با خانواده، دوستان یا همکارانش تماسی نداشته است.

همزمان، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» ضمن «محکوم کردن» این اقدامات، خواستار آزادی فوری نازیلا معروفیان و رفع تمامی اتهامات علیه وی شده است.

بر اساس این گزارش، نازیلا معروفیان پیش از این نیز در نوامبر ۲۰۲۲ به دلیل «پوشش خبری» اعتراضات ضد دولتی دستگیر و در ژانویه ۲۰۲۳ به قید وثیقه آزاد شد.

گزارش «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» حاکی از آن است که این روزنامه‌نگار تحقیقی بعدا به اتهام «تبلیغ و انتشار اخبار کذب» غیابی محکوم شده بود و در انتظار احضار برای اجرای حکم خود بسر می‌برد.

این دانشجوی رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی، در ماه‌های گذشته همواره به دلیل روایت مشاهدات و تجربیاتش از برخورد ماموران انتظامی و امنیتی تحت فشار بود.

مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به دلیل رفتارشان با روزنامه‌نگاران با انتقاداتی شدیدی از سوی جامعه جهانی روبه‌رو هستند، به طوری که حداقل ۹۵ روزنامه نگار در پی اعتراضات مهسا امینی در سال گذشته بازداشت شدند و بر اساس سرشماری «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» ، ایران به عنوان «بدترین زندان روزنامه‌نگاران جهان» در سال ۲۰۲۲ شناخته شد.

XS
SM
MD
LG