لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

موضع ناتو خشم زلنسکی را برانگیخت؛ عضویت اوکراین به «آینده» موکول شد


رهبران ناتو روز سه‌شنبه در ویلنیوس لیتوانی گفتند که اوکراین باید بتواند به ائتلاف نظامی بپیوندد، اما آنها از دعوت فوری اوکراین به «عضویت در ناتو» نیز خودداری کردند که این موضع، خشم ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را برانگیخت.

رهبران ناتو اعلام کردند که اوکراین در نهایت باید بتواند به این ائتلاف بپیوندد، اما دعوت فوری هم ارائه نکردند که باعث نارضایتی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین شد.

آنها در نشست سران در لیتوانی، ابراز داشتند که «آینده اوکراین در ناتو نهفته است»، اما «زمان‌بندی» یا «شرایط خاصی» برای عضویت هم ارائه نکردند.

با این حال، ناتو الزام اوکراین برای اجرای «برنامه پیش‌نیاز» عضویت را حذف کرد و مانعی را در روند پیوستن اوکراین به ناتو، از میان برداشت. در حالی‌که برخی از اعضای ناتو در شرق اروپا از ورود سریع اوکراین حمایت می‌کنند، برخی دیگر مانند ایالات متحده و آلمان محتاط‌تر بودند تا از درگیری مستقیم با روسیه جلوگیری شود.

سران ناتو در بیانیه روز سه‌شنبه خود همچنین مجددا همبستگی با اوکراین را تایید کرد و روسیه را «مهم‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید» علیه امنیت متحدان خواند. در این نشست ناتو، زلنسکی موفق شد از فرانسه و آلمان برای کمک‌های نظامی ـ از جمله تضمین دریافت موشک‌های کروز دوربرد ـ تعهد بگیرد.

همچنین «ترکیه» مخالفت خود را با پیوستن سوئد به ناتو کنار گذاشت و به دنبال «از سرگیری مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا» بود.

از سویی دیگر، روسیه از تصمیمات سران ناتو به شدت انتقاد کرد و نسبت به «عواقب فاجعه‌بار» در صورت «تشدید درگیری‌ها» هشدار داد.

پیش‌تر صدای آمریکا خبر داده بود که رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته بود چنان‌چه رهبران ناتو ـ که برای نشست ناتو در لیتوانی گرد هم می‌آیند ـ یک برنامه‌زمانی را برای عضویت کشورش در این سازمان دفاعی پیشنهاد نکنند، این امر «غیرمنطقی» خواهد بود.

همزمان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: برای اوکراین «مسیر اصلاحاتی» ترسیم خواهد شد تا در نهایت به این ائتلاف بپیوندد، اما «نمی‌توانم برای آن جدول زمانی تعیین کنم.»

XS
SM
MD
LG