لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

با آغاز نشست ناتو زلنسکی خواهان تعیین جدول زمانی برای عضویت اوکراین شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفت چنان‌چه رهبران ناتو - که برای نشست روز سه‌شنبه در لیتوانی گرد هم می‌آیند - یک جدول زمانی را برای عضویت کشورش در این سازمان دفاعی پیشنهاد نکنند، این امر «غیرمنطقی» خواهد بود.

کی‌یف تلاش دارد هرچه زودتر به ائتلاف ناتو بپیوندد تا از تضمین‌های امنیتی آن برخوردار شود.

اما به گزارش رویترز، اختلافات میان ۳۱ عضو ناتو بر سر این موضوع به این معنی است که در این نشست تاریخ یا دعوت مستقیمی برای عضویت اوکراین اعلام نخواهد شد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت کی‌یف کمک‌های نظامی و تضمین‌های امنیتی بیشتر، تسهیل شرایط رسمی برای پیوستن به ناتو، و همچنین شکل جدیدی از همکاری با این ائتلاف، تحت عنوان شورای ناتو-اوکراین، دریافت خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز گفت این نشست «سیگنال مثبتی» را در مورد تلاش کی‌یف برای عضویت در ناتو خواهد فرستاد.

با این حال زلنسکی مخالفت خود را با آن چه که «سخنان ضعیف» در مورد درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو می‌داند، اعلام کرد.

نشست ناتو در پایتخت لیتوانی در حالی برگزار می‌شود که عملیات ضد حمله اوکراین که مدت‌ها انتظارش می‌رفت و ماه گذشته میلادی آغاز شد، کندتر از حد انتظار پیش می‌رود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در میان وعده‌های متعدد کمک‌های نظامی بیشتر گفت پاریس برای کمک به اوکراین به منظور مقابله با نیروهای متجاوز روس ارسال موشک‌های دوربرد را آغاز می‌کند.

اعضای ناتو موافق این هستند که کی‌یف نمی‌تواند در طول جنگ به این سازمان بپیوندد. اما آنها در مورد این که اوکراین با چه سرعتی و تحت چه شرایطی امکان عضویت در ناتو دارد، اختلاف نظر دارند.

کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا با حمایت از موضع کی‌یف، استدلال کردند که قرار دادن اوکراین زیر چتر امنیت جمعی ناتو بهترین راه برای بازداشتن روسیه از حمله دوباره است.

اما کشورهایی مانند آمریکا و آلمان محتاط‌تر هستند و نگرانند که هر گونه حرکتی در این باره ممکن است ناتو را وارد درگیری مستقیم با روسیه کند.

XS
SM
MD
LG