لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

دبیرکل ناتو: اوکراین «پیامی مثبت» در مسیر عضویت ناتو دریافت می‌کند 


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس خبری در آنکار در ترکیه، صحبت می کند. ۵ اکتبر ۲۰۲۰
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در یک کنفرانس خبری در آنکار در ترکیه، صحبت می کند. ۵ اکتبر ۲۰۲۰

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که اوکراین روز سه‌شنبه، ۲۰ تیرماه، «پیامی مثبت و قوی در مسیر عضویت در اتحادیه ناتو» دریافت می‌کند، زیرا رهبران این ائتلاف برای بررسی پیامدهای تهاجم روسیه که جنگ را به نزدیکی آنها رسانده است، دور هم جمع شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دبیرکل ناتو گفت که کی‌یف علاوه بر دریافت کمک‌های نظامی بیشتر، شرایط رسمی را برای پیوستن به شکل جدیدی از همکاری با این ائتلاف، به نام شورای «ناتو-اوکراین» دریافت خواهد کرد.

استولتنبرگ ساعاتی پیش از میزبانی این اجلاس در پایتخت لیتوانی گفت: «مطمئن هستم که این پیامی مثبت و قوی در مورد اوکراین و مسیر پیش رو برای عضویت آن خواهد بود.»

در حالی که اعضای ناتو موافق هستند که کی‌یف نمی‌تواند در طول جنگ به این ائتلاف بپیوندد، در مورد اینکه «چه مدت پس از آن» و «تحت چه شرایطی» ممکن است این اتفاق صورت پذیرد، اختلاف نظر دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که قرار است در این گردهمایی شرکت کند، ناتو را برای ارائه دادن مسیر روشنی برای عضویت اوکراین تحت فشار قرار داده است تا این کشور بتواند به محض پایان جنگ، به ناتو بپیوندد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت: این گردهمایی «سیگنال مثبتی» در مورد پیشنهاد عضویت کی‌یف ارسال خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در کنار گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی، که کشورش به شدت نسبت به عواقب جنگ روسیه در اوکراین برای اروپای شرقی محتاط است، بر تعهد واشنگتن به این اتحاد تاکید کرد.

جو بایدن گفت: «در عهد ما برای بودن با شما تردیدی نیست.»

اعضای ناتو در شرق اروپا از موضع کی‌یف حمایت کرده و استدلال کردند که قرار دادن اوکراین زیر چتر امنیت جمعی ناتو، بهترین راه برای بازدارندگی روسیه از حمله دوباره است.

XS
SM
MD
LG