لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

بیانیه پایانی نشست سران ۳۱ عضو ناتو: ایران از تحویل پهپاد به روسیه دست بردارد


سران کشورهای عضو اجلاس ناتو
سران کشورهای عضو اجلاس ناتو

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه‌شنبه در بیانیه پایانی اجلاس ناتو در لیتوانی اعلام کردند که به‌طور جدی از «فعالیت‌های شریرانه» جمهوری اسلامی ایران در قلمرو کشورهای متحد نگران هستند.

به گزارش رویترز، آنها از جمهوری اسلامی ایران خواستند که حمایت نظامی خود از روسیه، از جمله تحویل پهپادها، را متوقف کند.

روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین استفاده کرده است. اقدامی که واکنش منفی گسترده‌ای را در پی‌داشته است.

ائتلاف ۳۱ عضوی ناتو در بیانیه پایانی خود در نشست لیتوانی اعلام کرد: «ما از ایران می‌خواهیم که حمایت نظامی خود را از روسیه، به‌ویژه با انتقال هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) که برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و باعث تلفات گسترده غیرنظامیان شده است، متوقف کند

آنها گفتند: «ما نگرانی جدی خود را نسبت به فعالیت‌های مخرب ایران در قلمرو متحدین ابراز می‌کنیم

ارتش اوکراین، تنها ساعاتی پیش از آغاز نشست سران ناتو در لیتوانی که بر روی چگونگی مقابله با تهدیدات امنیتی از سوی مسکو گفتگو می‌کنند، اعلام کرد، روسیه «۲۸ پهپاد کامیکازه» (انتحاری) را در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، ۲۰ تیر به سوی بندر جنوبی اودسا و کی‌یف پرتاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی کی‌یف، در پستی در کانال تلگرامی خود نوشت: «دشمن برای دومین بار در ماه جاری از هوا به کی‌یف حمله کرد.»

از سوی دیگر نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی ۲۶ فروند پهپاد شاهد ساخت ایران را که روسیه پرتاب کرده بود، سرنگون کرد. اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا نیز گفت: بر فراز اودسا، ۲۲ فروند پهپاد سرنگون شدند و دو فروند پهپاد هم به ساختمان اداری در این بندر اصابت کردند.

نشست سران ناتو در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) تحت تأثیر پیامدهای حمله روسیه به اوکراین بود.

XS
SM
MD
LG