لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

حمله هوایی روسیه به اوکراین ساعاتی پیش از نشست سران ناتو


 تصویری که رویترز به نقل از «سرویس مطبوعاتی خدمات اضطراری دولتی اوکراین» در منطقه کی‌یف منتشر کرد.
تصویری که رویترز به نقل از «سرویس مطبوعاتی خدمات اضطراری دولتی اوکراین» در منطقه کی‌یف منتشر کرد.

ارتش اوکراین، تنها ساعاتی پیش از آغاز نشست سران ناتو در لیتوانی که بر روی چگونگی مقابله با تهدیدات امنیتی از سوی مسکو گفتگو می‌کنند، اعلام کرد، روسیه «۲۸ پهپاد کامیکازه» را در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، ۲۰ تیرماه به سوی بندر جنوبی اودسا و کی‌یف پرتاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی کی‌یف در پستی در کانال تلگرامی خود نوشت: «دشمن برای دومین بار در ماه جاری از هوا به کی‌یف حمله کرد.»

از طرفی هم نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی ۲۶ فروند پهپاد شاهد ساخت ایران را که روسیه پرتاب کرده بود، سرنگون کرد. اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا نیز گفت: بر فراز اودسا، ۲۲ فروند پهپاد سرنگون شدند و دو فروند پهپاد هم به ساختمان اداری در این بندر اصابت کردند.

نشست سران ناتو در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) تحت تأثیر پیامدهای حمله روسیه به اوکراین خواهد بود و رهبران قصد دارند تا اولین برنامه‌های جامع ناتو را پس از پایان جنگ سرد برای دفاع در برابر هرگونه حمله‌ از سوی مسکو، تصویب کنند.

به گفته دیپلمات‌ها، اختلافات بر سر تلاش اوکراین برای عضویت در ناتو در حال کاهش است.

روسیه از این ائتلاف و ایالات متحده، به خاطر حمایت آن‌ها از اوکراین انتقاد کرده و هشدار داده است که عضویت احتمالی کی‌یف در ناتو با واکنش «صریح و قاطع» روبرو خواهد شد.

در حالی که اعضای ناتو موافق هستند که کی‌یف نمی‌تواند در طول جنگ به این ائتلاف بپیوندد، در مورد اینکه چه مدت پس از آن و تحت چه شرایطی ممکن است این اتفاق صورت پذیرد، اختلاف نظر دارند.

کشورهایی مانند ایالات متحده و آلمان احتیاط بیشتری داشته‌اند و نسبت به هرگونه اقدامی که ممکن است باعث ورود ناتو به یک تقابل مستقیم با روسیه شده و به طور ‌بالقوه، جرقه یک جنگ جهانی دیگر باشد، محتاط بوده‌اند.

تهاجم روسیه به همسایه خود که اکنون در پانصد و سومین روز خود قرار دارد، تاکنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG