لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

همکاری های ناتو با روسیه معلق می شود


وزیران امور خارجه ناتو می گویند آنها همکاری غیر نظامی و نظامی با روسیه را به دلیل مناقشه بر سر کریمه به حال تعلیق در می آورند.

وزیران روز سه شنبه در بروکسل در پایان نشستی که برای بررسی تحولات اوکراین تشکیل شده بود، در بیانیه مشترکی گفتند گفت و شنود سیاسی ناتو با روسیه می تواند ادامه پیدا کند، با این حال یادآور شدند کوشش روسیه برای انضمام شبه جزیره کریمه را نمی پذیرند و آن را «غیر قانونی و نامشروع» می دانند. آنها روسیه را ترغیب کردند برای بازگشت به روند رعایت قوانین بین المللی بیدرنگ گام هایی بردارد.

وزیران امور خارجه همچنین می گویند آنها متعهد هستند همکاری با اوکراین را برای تقویت توانایی آن در تامین امنیت خود گسترش دهند.

پیشتر، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو به خبرنگاران گفت او نمی تواند عقب نشینی سربازان روسیه از مرز اوکراین را تائید کند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز دوشنبه تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت و گو گرد، و دفتر او بعداً گفت پوتین اظهار داشت سربازان روسیه عقب نشینی می کنند. مرکل به خبرنگاران گفت این عقب نشینی مسلماً آخرین گام در آرام ساختن مناسبات بین اوکراین و روسیه نخواهد بود.

روسیه روز دوشنبه گفت صدها سرباز را از مرز با روسیه عقب کشیده است، اما گزارش ها حاکی است هنوز ده ها هزار نفر باقی هستند.

گردهمایی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در بروکسل، نخستین تجمع مقامات ارشد ناتو از هنگام آغاز بحران اوکراین در ماه گذشته است.

ناتو بر گشت های هوایی بر فراز بالتیک افزوده است و آمریکا رزمایش های بیشتر با لهستان را برنامه ریزی می کند.

دیپلمات ها می گویند وزیران امور خارجه می توانند تصمیم بگیرند به رزمایش ها شتاب بخشند یا احتمالا پایگاه های دائمی در اروپای شرقی، نزدیکتر به مرز روسیه، ایجاد کنند.

روز سه شنبه همچنین پارلمان اوکراین رای داد گروه های مسلح غیر قانونی خلع سلاح شوند، این اقدام پس از یک حادثه تیراندازی در کیف بین پلیس و یک سازمان ناسیونالیستی راست افراطی صورت می گیرد.
XS
SM
MD
LG