لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

وزیران خارجه آمریکا و روسیه درباره اوکراین مذاکره کردند


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه روز یکشنبه در پاریس درباره اوکراین با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

آقای کری از روسیه خواست هزاران نیروی نظامی خود را از مرز اوکراین عقب بکشد و گفت آنان جو رعب و وحشت ایجاد کرده اند که به مذاکرات دیپلماتیک کمکی نمی کند.

جان کری پس از دیدار یکشنبه گفت آمریکا و روسیه بر اهمیت یافتن راه حلی دیپلماتیک درباره اوکراین توافق دارند و هر دو پیشنهاداتی را برای کاهش تنش شرایط امنیتی و سیاسی ارائه دادند.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت: «ما هر دو توافق کردیم که با دولت و مردم اوکراین کار کنیم تا گام هایی برای اطمینان یافتن از این اولویت ها برداریم: حفظ حقوق ملی اقلیت ها، حقوق زبانی، لغو سازماندهی نیروهای شبه نظامی و خلع سلاح کردن آنها و همچنین نیروهای تحریک کننده، [اجرای] یک روند اصلاحات فراگیر و انتخابات آزاد و منصفانه تحت نظارت جامعه بین المللی.»

آقای کری گفت اما پیشرفت واقعی باید شامل عقب نشینی ۴۰ هزار نیروی روسیه از مرزهای اوکراین باشد.

پس از مذاکرات چهار ساعته با جان کری، لاوروف نیز یک کنفرانس خبری جداگانه در پاریس برگزار کرد و بیانیه ای مشابه را خواند. اما او به جای نیروهای روسی، بر غیر متمرکز کردن قدرت برای حافظت از اقلیت های اوکراین تاکید کرد، نگرانی ایی که مسکو برای توجیه ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه از آن استفاده کرده است.

لاوروف گفت همه مناطق و نیروهای سیاسی اوکراین باید از صدای برابری برای حفظ سنت های سیاسی، اقتصادی، مالی، اجتماعی، دینی در مناطق مختلف برخوردار باشند.

جان کری گفت آمریکا همچنان اقدامات روسیه در کریمه را «غیرقانونی و نامشروع» می داند و هر گونه تلاش برای ایجاد یک ساختار جدید فدرال بدون در نظر گرفتن مقامات موقت کیف را رد می کند. او گفت تصمیم درباره اوکراین نمی تواند بدون اوکراین صورت بگیرد.

مقامات آمریکایی گفتند آنان اکنون شاهد افزایش اقرارهای روسیه هستند که اوکراین برخی از نگرانی های مسکو در مورد حقوق ساکنان مناطق روسی زبان را بر طرف می کند و این می تواند توجیه کننده عقب نشینی برخی از نیروهای روسی از مرزهای اوکراین باشد.

واشنگتن بر این عقیده است که هدف حضور نیروهای روسی در مرزهای اوکراین علاوه بر ترساندن اوکراین، یک عامل برای چانه زنی با اروپا و ایالات متحده است.

رهبران غربی اما تحریم های فراگیرتری را علیه روسیه در نظر دارند که می تواند صنایع نفت و گاز را شامل شود. مسوولان دولت اوباما گفته اند روشن است که گزند این تحریم ها آغاز شده و روسیه نیز خواهان افزایش آنها علیه مسکو نیست.
XS
SM
MD
LG