لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

نشست ناتو برای واکنش شدیدتر به بحران کریمه


وزیران امورخارجه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه شنبه در بروکسل درباره یک واکنش شدیدتر به اقدام روسیه در ضمیمه کردن شبه جزیره اوکراین به خود گفتگو می کنند.

این اولین نشست سطح بالای ناتو پس از بحران اوکراین در ماه گذشته میلادی است.

تاکنون، ناتو گشت زنی های هوایی را بر فراز منطقه بالتیک افزایش داده و آمریکا نیز برنامه دارد تمرین های نظامی با لهستان را افزایش دهد.

دیپلمات ها می گویند وزیران خارجه ناتو ممکن است برای برگزاری مانورهای نظامی این سازمان تصمیم بگیرند و یا در شرق اروپا، نزدیک تر به مرزهای روسیه، پایگاه های دائمی ایجاد کنند.

روسیه روز دوشنبه صدها نفر از نظامیان خود را از مرز اوکراین عقب کشید اما ده ها هزار نفر از نیروهایش همچنان نزدیک مرز هستند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به سرگی لاوروف، همتای روس خود گفت حضور نظامیان روسیه نزدیک مرز در اوکراین «جو وحشت» ایجاد کرده است.

در همین حال اوکراین دیدار دمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه از کریمه را محکوم کرد و آن را نقض پروتکل دیپلماتیک دانست.

مدودوف رهبری هیئتی از وزیران دولت روسیه را دارد که در سفر به کریمه به چگونگی تقویت اقتصاد این شبه جزیره می پردازند. او پیشنهاد داده است که حقوق کارمندان دولتی در کریمه افزایش یابد و در زیرساخت ها و سیستم حمل و نقل شبه جزیره سرمایه گذاری شود.

مدودوف همچنین از یک بیمارستان در سیمفروپول، بزرگترین شهر کریمه بازدید کرد. بر اساس گزارش ها، پزشکان و پرستاران از او استقبال کردند. او همچنین در یک مدرسه حاضر شد و در آنجا دانش آموزان خواستار امضای یادگاری او شدند.
XS
SM
MD
LG