لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

مدویدف: مسکو در کریمه منطقه ویژه اقتصادی تاسیس می کند


دمیتری مدویدف (نفر دوم از چپ) در بازدید از مدرسه ای در کریمه
دمیتری مدویدف (نفر دوم از چپ) در بازدید از مدرسه ای در کریمه
دمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه روز دوشنبه به کریمه رفت. از وقتی که مسکو کریمه را ضمیمه خود ساخته، آقای مدودیف بالاترین مقام رسمی روسی است که از این شبه جزیره بازدید می کند.

نخست وزیر روسیه گفت در راس هیاتی از مسئولان روسیه در نشست «توسعه» شبه جزیره کریمه شرکت خواهد کرد.

مدودیف می گوید روسیه قرار است یک منطقه اقتصادی ویژه در کریمه تاسیس کند و امتیازهایی چون مالیات پایین و قوانین سهل تر را برای رونق بخشی به فعالیت های بازرگانی در آن جا برقرار کند. مدودیف همچنین وعده داد که سطح درآمد و مستمری را در کریمه بهبود بخشد.

دیدار نخست وزیر روسیه از کریمه در روز دوشنبه، یک روز پس از آن است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا از مسکو خواست هزاران سربازی را که در کناره مرزهای اوکراین جمع کرده، از آنجا خارج کند.

آقای کری روز یکشنبه در پاریس در ملاقات با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که سربازان روسی در مناطق مرزی با اوکراین «جو رعب و وحشت» در آن کشور بوجود می آورند و حضورشان کمکی به دیپلماسی نمی کند.

آقای لاوروف، بدون اشاره مستقیم به نیروهای روسی، یک بار دیگر به آمریکا اطمینان داد که روسیه قصد عبور از مرزهای اوکراین را ندارد.

جان کری گفت با آقای لاوروف توافق کرده اند که اوکراینی ها حق تعیین سرنوشت خود را دارند.

ایالات متحده آمریکا تخمین می زند که روسیه ۴۰ هزار سرباز را در مناطق مرزی با اوکراین مستقر کرده است. این در حالی است که کیف می گوید شمار سربازان روسی در مرزهایش نزدیک به صد هزار نفر است.

روسیه در توجیه عملکردش در کریمه، می گوید که حق دارد از ساکنان روس زبان اوکراین حمایت کند.
XS
SM
MD
LG