لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

اتحادیه اروپا پس از اجلاس سران «گروه هفت» درباره سود دارایی‌های مسدودشده روسیه تصمیم می‌گیرد


پاسکال دونوهو، رئبس «گروه اروپا»
پاسکال دونوهو، رئبس «گروه اروپا»

وزرای دارایی اتحادیه اروپا پس از نشست هفته آینده سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی‌۷»، در اواخر ماه میلادی جاری درباره سودهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه تصمیم خواهند گرفت.

این دارایی‌ها به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در کشورهای غربی مسدود شده است.

پاسکال دونوهو، رئیس «گروه اروپا»، روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، این اظهارات را در جریان یک کنفرانس ویدئویی با وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیان داشت.

او که ریاست این جلسات را بر عهده دارد، گفت که حمایت بی‌وقفه برای کمک به اوکراین و تأمین نیازهای مالی این کشور برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه وجود دارد.

دونوهه در بیانیه‌ای پس از کنفرانس ویدئویی گفت که مذاکره میان وزاری دارایی این کشورها نشان‌دهنده تعامل سازنده با شرکای گروه هفت در این زمینه است و از این تلاش‌ها قدردانی کرد.

او در ادامه افزود که وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست آتی خود پیشنهادهای گروه هفت در این رابطه را بررسی خواهند کرد.

پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین کشورهای غربی حدود سیصد میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را غیرفعال کردند که سود سالانه‌ای بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیارد یورو در سال ایجاد می‌کند.

در شرایطی که توقیف دارایی‌ها از نظر قانونی خطرناک است، دولت‌های اروپایی موافق هستند که استفاده از سود حاصل از این سرمایه‌های مسدود شده، مشکلی ندارد زیرا از نظر قانونی به مسکو تعلق ندارد.

اتحادیه اروپا که بخش عمده‌ای از دارایی‌ها در آن نگهداری می‌شود، موافقت کرده است که سود سالانه را در صندوق ویژه‌ای قرار دهد که هزینه تسلیحات مورد نیاز اوکراین و بازسازی این کشور را تأمین کند.

اما در گروه هفت که شامل آمریکا، کانادا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان، و‌ ایتالیا می‌شود- واشنگتن تلاش کرده است تا از سود حاصله برای بازپرداخت وام هنگفت فوری به اوکراین که به شدت به آن نیاز دارد، استفاده شود تا اینکه بصورت قطره‌ای در یک دوره طولانی به این کشور پرداخت شود.

بر اساس طرح جی۷ که اتحادیه اروپا پس از نشست سران گروه هفت آن را خواهد کرد، سود حاصل از دارایی‌های مسدود شده، روسیه می تواند برای بازپرداخت وام‌های اعطا شده به اوکراین توسط آمریکا، کشورهای جی۷، و یا اتحادیه اروپا، استفاده شود.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG