لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

متهم در جایگاه شاکی؛ جمهوری اسلامی از کانادا نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد


جمهوری اسلامی می‌گوید شکایتی را علیه کانادا به اتهام «نقض مصونیت بین‌المللی دولت» با اجازه دادن به قربانیان تروریسم به دریافت غرامت، نزد دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل متحد در لاهه ثبت کرده است.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، جمهوری اسلامی استدلال می‌کند که کانادا موظف است به مصونیت قضایی خود بر اساس قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و نباید دعاوی مدنی یا احکام خارجی را در پرونده‌های تروریسم مرتبط با ایران به رسمیت بشناسد.

همزمان این پرونده به حکم دادگاه عالی انتاریو اشاره می‌کند که سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ خطوط هوایی بین المللی اوکراین توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ را یک اقدام تروریستی می‌داند.

بسیاری از قربانیان این هواپیما، دارای تابعیت یا اقامت کانادا بودند که باعث شد خانواده‌هایشان از ایران در دادگاه مدنی کانادا شکایت کنند.

پیش از این خانواده‌های قربانیان با نام‌گذاری این حادثه به عنوان یک «اقدام تروریستی» توانستند مصونیت ایران را دور بزنند و به دنبال غرامت باشند. دادگاه مجموعا ۱۰۷ میلیون دلار کانادا به عنوان غرامت و خسارت برای خانواده‌ها تعیین کرد.

جمهوری اسلامی ابتدا مسئولیت را رد کرد ولی بعدا با عذرخواهی، این فاجعه را به «اشتباه اپراتور دفاع هوایی» نسبت داد.

پرونده تشکیل شده توسط جمهوری اسلامی نزد دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل متحد در لاهه «تقلای جمهوری اسلامی» برای به چالش کشیدن اقدامات کانادا و «جلوگیری از توقیف اموال ایران» تلقی شده است.

این اقدام جمهوری اسلامی در حالی خبرساز شد که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین روز ۷ تیرماه در توئیتر نوشت: «با تمام شدن مهلت ۶ ماهه جمهوری اسلامی برای پاسخگویی و حل اختلاف با کشورهای متضرر انتظار می‌رود پرونده‌ جنایت شلیک به هواپیمای مسافربری با تلاش انجمن خانواده‌ها و اقدام دولت‌های کانادا، اوکراین، بریتانیا و سوئد پس از ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳ به دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه ارجاع شود.»

بدین ترتیب، در پی اتمام مهلت شش ماهه جمهوری اسلامی برای پاسخگویی، انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی انتظار دارد که کشورهای درگیر، این پرونده را به دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه ارجاع دهند.

پیش‌تر حامد اسماعیلیون ـ از مؤسسان و همچنین سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین ـ در شرح آخرین وضعیت پرونده به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود: «امیدواریم دادگاهی مشابه دادگاه حمید نوری برای سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ برگزار شود.»

او همچنین در واکنش به شکایت جمهوری اسلامی در توییتر نوشت: «در حالی‌که چهار کشور برای بردن ج ا به دیوان بین‌المللی دادگستری آماده می‌شوند مشخص شد ج ا دو روز پیش به بهانه‌ای دیگر از کانادا به این دیوان شکایت برده است. خبرنگاران می‌توانند متن شکایت را در وبسایت دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه بیابند.»

آقای اسماعیلیون نوشت: «استیصال جمهوری اسلامی از همین حالا هویدا و تلاش آن‌ها برای منحرف کردن افکار عمومی واضح است و تلاش می‌کنند پرونده‌ جنایت‌شان در پرواز را به محاق ببرند اما زهی خیال باطل‌.»

XS
SM
MD
LG