لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

خرید لباس فضانوردهای ناسا در یک حراجی به قیمت ۲۰ سنت


دو دانشجو، تلیا رپا و اسکایلر اشوورث، در یک فروشگاه لباس های دست دوم، شش دست لباس فضانوردی ناسا پیدا کردند. عکس از توئیتر KPRC2 Houston
دو دانشجو، تلیا رپا و اسکایلر اشوورث، در یک فروشگاه لباس های دست دوم، شش دست لباس فضانوردی ناسا پیدا کردند. عکس از توئیتر KPRC2 Houston

دو دانشجوی فلوریدایی در یک فروشگاه لباس های دست دوم چند دست لباس فضانوردی ناسا پیدا کردند که برای کل آنها تنها یک دلار و بیست سنت پرداختند. این درحالی است که کارشناسان می گویند که ارزش این لباسها می تواند بیشتر از ۵ هزار دلار باشد.

سایت «یو پی آی» گزارش داد: «تلیا رپا» و «اسکایلر اشوورث» گفتند که در فروشگاه دست دوم فروشی در شهر تایتسویل در حال خرید بودند که زیر چند پلیور، چشمشان به پنج دست لباس فضانوردی آبی رنگ و یک لباس فضانوردی سفید رنگ ناسا افتاد که در یک کاور پلاستیکی قرار داشت افتاد.

خانم رپا به تلویزیون محلی WKMG – TV گفت: «یک گوشه عجیبی قرار داشتند. اسکایلر اول همه رو بیرون کشید و بعد چند تاشو آورد پیش من.»

دو دانشجو برای هر یک از این لباسهای فضانوردی تنها ۲۰ سنت پرداختند، و مجموع آنها ۱.۲ دلار شد.

موزه فضانوردی آمریکا گفت که نام ها و شماره پرواز روی این لباسهای فضانوردی با اطلاعات داده شده از ناسا یکسان است و به مأموریت های شاتل فضائی بین سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ که توسط فضانوردان «جرج پینکی نلسون»، «رابرت ای. پارکر» و «چارلز دی. واکر» هدایت می شد، باز می گردد.

آقای اشوورث که در رشته تحصیلی هوا فضایی دانشگاه ایالتی «ایسترن فلوریدا» قبول شده است می گوید «ناسا» در خونش است.

او به «یو پی آی» گفت: «پدر و مادر من در بخش ارتباطات شاتل فضایی ناسا کار می کردند. پدر بزرگم هم حتی در بخش ارتباطات شاتل کار می کرد.»

دو دانشجو می گویند تصمیم دارند که این لباسهای فضانوردی را در یک حراج ویژه توسط موزه فضایی آمریکا به مزایده بگذارند. بخشی از درآمد حاصل از فروش این لباسها صرف مخارج تحصیلی دو دانشجو می شود و باقی آن به موزه اهداء خواهد شد.

کارشناسان تخمین زده اند که این لباسها شاید تا ۵ هزار دلار و حتی بیشتر به فروش بروند.

حراج قرار است چهارم نوامبر صورت گیرد که خریداران بالقوه می توانند حضوراً یا از طریق سایت spacewalkoffame.org در آن شرکت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG