لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

شرکت «اسپیس اکس» دو توریست به نزدیکی سطح ماه می فرستد


سفینه «دراگون» اسپیس‌اکس که با دو توریست فضایی به نزدیکی سطح ماه سفر خواهد کرد
سفینه «دراگون» اسپیس‌اکس که با دو توریست فضایی به نزدیکی سطح ماه سفر خواهد کرد

شرکت «فناوری های اکتشاف فضایی» موسوم به «اسپیس‌ اکس» اعلام کرد قصد دارد تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸، دو توریست را به سفری به دور مدار ماه بفرستد. در صورتیکه این مأموریت موفقیت آمیز باشد، اولین سفر انسان به نزدیکی سطح ماه طی چهل سال اخیر خواهد بود.

ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت SpaceX روز دوشنبه ۹ اسفند در کنفرانسی تلفنی از این مأموریت جدید شرکتش خبر داد و گفت دو نفر به شرکت او پیشنهاد سفری یک هفته ای به مدار ماه را داده اند.

در این سفر، سفینه حامل این دو توریست به نزدیکی سطح ماه خواهد رفت و با عبور از مدار و بدون فرود بر سطح ماه به زمین باز خواهد گشت.

به گفته ایلان ماسک، سفینه حامل این دو توریست فضایی که سفینه «دراگون» نام دارد و توسط موشک «فلکن هوی» به فضا پرتاب خواهد شد، پیش از بازگشت به زمین مسافتی حدود پانصد تا ششصد و پنجاه هزار کیلومتر را خواهد پیمود.

پرواز سفینه دراگون بطور خودکار انجام خواهد گرفت و خدمه در هدایت آن نقشی نخواهند داشت، هرچند این دو توریست فضایی برای این سفر آموزشی وسیع خواهند دید.

آقای ماسک گفت این مأموریت توریستی تا پیش از خاتمه سال ۲۰۱۸ انجام خواهد شد.

«اسپیس اکس» یکی از دو شرکت خصوصی است که برای حمل تجهیزات و فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا، سازمان هوافضای ایالات متحده آمریکا، قرارداد امضا کرده است.

ایلان ماسک می گوید اسپیس اکس از نیمه سال ۲۰۱۸ انتقال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی را آغاز خواهد کرد.

قدم بزرگ بشریت

در سال ۱۹۶۹ برای اولین بار یک انسان قدم بر روی ماه گذاشت. سفینه آپولو توسط هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) سازماندهی شد و نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ بر کره ماه فرود آمدند. حدود ۶ ساعت بعد، آرمسترانگ قدم روی ماه گذاشت. پس از ۸ روز زندگی در فضا، فضانوردان به زمین بازگشتند.

قدم زدن آرمسترانگ بر روی ماه از تلویزیون های جهان پخش شد و او بعد از قدم گذاشتن بر روی ماه، جمله معروف خود را گفت: این گامی کوچک برای یک مرد و جهشی بزرگ برای بشریت است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG