لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

شاید در آینده سیاره مریخ زیر کشت سیب زمینی برود


در یکی از صحراهای پرو که مثل خاک مریخ دارد، آزمایش کشت گیاهان راه افتاده است.
در یکی از صحراهای پرو که مثل خاک مریخ دارد، آزمایش کشت گیاهان راه افتاده است.

دو سال پیش مت دیمن در فیلم مریخی یا "The Martian" روی مریخ سیب زمینی کاشت. بتازگی دانشمندان کشف کرده اند که ایده این بازیگر در نقش فضانورد، می تواند واقعا برای کشت سیب زمینی روی مریخ مورد استفاده قرار بگیرد.

اوائل سال گذشته در صحرایی در پرو با نام پامپاس دلا هویا، با شبیه ترین خاک به خاک مریخ، چندین گیاه کاشته شد. این تجربه توسط دانشگاه مهندسی و تکنولوژی پرو با راهنمایی یکی از مراکز ناسا انجام گرفت. اگر این محصول درمقابل شرایط سخت مقاومت کند، شانس زیادی وجود دارد که در مریخ هم بروید.

در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۹۵ میلیون نفردر جهان دچار سوء تغذیه بودند. با اینکه این رقم نسبت به سالهای پیشتر کاهش داشته اما بخش تغذیه و کشاورزی سازمان ملل متحد گزارش می دهد تغییرات آب و هوایی آینده کشاورزی را تهدید می کند.

سیب زمینی با انواع گوناگون و خاصیت های غذایی، محبوب ترین خوردنی بعد از غلات است. مرکز بین المللی کشت سیب زمینی چهار هزار گونه مختلف از سیب زمینی را فهرست کرده که از سرزمین بادخیز آیداهو گرفته تا سواحل بنگلادش میرویند، و امید میرود مرکزی کنترل شده در مریخ هم به این فهرست اضافه شود.

اگر خاک مریخ برای کشت سیب زمینی مناسب نباشد، احتمال می رود روشهای کشت بدون خاک مثل هیرو پونیک و یا ایرو پونیک به کار برده شود.

در روش هیدروپونیک محصول در آب عمل میآید و در ایروپونیک، ریشه ها مواد لازم را از هوا دریافت می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG