لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

سناتور ارشد آمریکایی خواستار افزایش تلاش‌ها برای مقابله با پیامدهای آتش‌سوزی در کانادا شد


نمایی محو از «مجسمه آزادی» در نیویورک در بحبوحه آلودگی هوا ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های کانادا
نمایی محو از «مجسمه آزادی» در نیویورک در بحبوحه آلودگی هوا ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های کانادا

رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا خواستار افزایش تلاش‌های کشورش برای مقابله با آلودگی هوا ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های کانادا شد.

سناتور چاک شومر روز پنجشنبه ۱۸ خردادماه از تام ویلسَک، وزیر کشاورزی آمریکا، خواست با افزیش دوبرابری نیروهای امدادی در راستای خاموش کردن حریق جنگلی کانادا و تاثیرات سوء آن بر هوا و زندگی میلیون‌ها آمریکایی اقدام کند.

تاکنون صدها آتش‌نشان آمریکایی برای امدادرسانی به همتایان کانادایی خود راهی این کشور شده‌اند.

وقوع آتش‌سوزی همزمان در مناطقی از غرب و شرق کانادا، زندگی هزاران نفر در این کشور را مختل کرده و دود ناشی از آن کیفیت هوای منطقه شرق آمریکا را به شدت کاهش داده است.

رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنا این حریق را نمونه‌ای از بحران جهانی تغییرات اقلیمی دانسته است.

چاک شومر در سخنرانی خود در مجلس سنا بر یافتن راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت برای مقابله با بحران تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

دود ناشی از این آتش‌سوزی علاوه بر تهدید سلامتی میلیونها تن از ساکنان مناطق شرق آمریکا، فعالیت‌های روزمره در این کشور را مختل کرده و موجب کندی ترافیک خطوط هوایی شده است.

آژانس حفاظت از محیط زیست برای میزان آلودگی هوا در واشنگتن، پایتخت آمریکا، اخطار بنفش صادر کرده و به این ترتیب به تمام افراد در معرض خطر توصیه شده است که از تردد غیرضروری پرهیز کنند.

فرماندار ایالت نیویورک هم شاخص آلودگی در بخش‌هایی از این ایالت را ۸ برابر حد مجاز اعلام کرده و وضعیت کنونی را «بحرانی اضطراری» خوانده است.

همزمان با تلاش‌های بین‌المللی برای اطفاء این حریق، مقام‌های کانادا از حمایت‌های آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، فرانسه، آفریقای جنوبی، و کاستاریکا برای مقابله با این آتش‌سوزی جنگلی قدردانی کرده‌اند.

در نتیجه تداوم آتش‌سوزی‌های جنگلی در کانادا هزاران نفر را خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند و دود این آتش‌سوزی‌ها شماری از شهرهای بزرگ آمریکا را در خود فرو برده است.

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG