لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

رییس جمهور مکزیک: روابط با آمریکا باید مبتنی بر حفظ منافع ملی باشد


انریکه پنانیتو، رئیس جمهوری مکزیک در تازه ترین سخنرانی وضعیت کشورش در روز شنبه ( ۱۱ شهریور) تاکید کرد رابطه مکزیک با دولت جدید آمریکا مثل رابطه همه کشورهای دیگر باید مبتنی بر اصول برگشت ناپذیر در حوزه حاکمیت، حفظ منافع ملی و محافظت از مهاجران مکزیکی باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خلال مبارزات انتخاباتی اش وعده داد برای جلوگیری از ورود مهاجران مکزیکی به ایالات متحده یک دیوار مرزی بسازد و مکزیک را به پرداخت هزینه آن وادار کند.

پرزیدنت ترامپ همچنین از منتقدان سرسخت توافق تجارت آزاد کشورهای آمریکا شمالی، موسوم به نفتا است. آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی اش وعده داد در صورت پیروز در انتخابات یا از توافق تجارت آزاد نفتا انصراف بدهد و یا برای رسیدن به توافقی جدید تلاش کند که در آن منافع آمریکا لحاظ شده باشد. رایزنان آمریکا، کانادا و مکزیک هم اکنون سرگرم مذاکره برای رسیدن به یک توافق تجاری جدید هستند.

انریکه پنانیتو در سخنرانی وضعیت کشورش همچنین به آن دسته از مهاجران مکزیکی مقیم آمریکا درود فرستاد که در کودکی با پدر و مادرشان بطور غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده و به لطف فرمان اجرایی باراک اباما، رئیس جمهوری آمریکا، موسوم به داکا، بطور موقت اجازه اقامت قانونی در ایالات متحده آمریکا را دریافت کرده اند.

XS
SM
MD
LG