لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

تیلرسون: کشورهای آمریکای لاتین شرکایی حیاتی برای آمریکا هستند


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، برای نخستین بار نگاه دولت ترامپ به آمریکای لاتین را تشریح کرد و گفت، با وجود اختلافاتی بر سر مهاجرت و تجارت، این منطقه شریکی حیاتی و دیرپا برای ایالات متحده است.

لس آنجلس تایمز گزارش کرد: این اولین ماموریت تیلرسون به چند کشور آمریکای لاتین است. وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه پیش از این سفر در دانشگاه آستین تکزاس که مرکز مطالعات روابط ایالات متحده با آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است، دراین باره سخنرانی کرد.

تیلرسون بر اهمیت اتحادها و توافق های دولت های قبلی بر سر تجارت، امنیت، اصلاحات دموکراتیک و حقوق بشر تاکید گذاشت.

وزیر خارجه آمریکا گفت دولت ترامپ «سه ستون» تعامل با آمریکای لاتین و منطقه کارائیب را برای سال ۲۰۱۸ و فرای آن پیگیری خواهد کرد: رفاه اقتصادی، امنیت و حکومت داری دموکراتیک.

تیلرسون جزییات زیادی ارائه نکرد، اما تجارت از جمله مذاکرات جاری با کانادا و مکزیک برای «نوسازی» «توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به «نفتا» را در اولویت قرار داد.

تیلرسون گفت اهمیت «نفتا» برای مکزیک را می فهمد، اما گفت این توافق سال ۱۹۹۴ امضاء شده و لازم است روزآمد شود.

دیپلمات شماره یک آمریکا همچنین از توسعه منابع انرژی منطقه ای صحبت کرد و گفت فرصتی تاریخی برای بنای «یک مشارکت در انرژی» وجود دارد که نیمکره غربی را به هم متصل کند.

وزیر خارجه دولت ترامپ از یک رویکرد امنیتی «جامع» سخن گفت که توامان به توسعه اقتصادی، قاچاق مواد مخدر و جرایم فراملی می پردازد.

تیلرسون مشخصا از ونزوئلا انتقاد کرد: «رژیم فاسد و متخاصم نیکلاس مادورو به رویایی دروغین و نگاهی منسوخ چسبیده است که پیشتر شهروندان آن کشور را بیچاره کرده است.»

تیلرسون روز جمعه در مکزیکوسیتی با انریکه پنیا نیتو، رییس جمهوری مزیک، دیدار می کند.

آرژانتین، پرو، کلمبیا و جاماییکا مقاصد بعدی تیلرسون طی هفته آینده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG