لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

نگرانی از وقوع «جنگ تجاری» در پی پیشنهاد ترامپ برای افزایش تعرفه واردات فولاد


تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اعمال تعرفه های شدید روی واردات فولاد و آلومینیوم، روز جمعه به نگرانی ها در مورد بروز جنگ تجاری دامن زد به طوریکه ارزش سهام در بازارهای مختلف سهام کاهش یافت و برخی از رهبران کشورها تهدید کردند که به اقدام متقابل دست بزنند.

شاخص نیکی ژاپن روز جمعه به پایین ترین سطح خود در دو هفته گذشته رسید، به طوریکه ۲.۵ درصد نسبت به روز قبل کاهش یافت.

کارشناسان می گویند که خودروسازان هزینه بالای تعرفه های جدید را باید بپردازند و قیمت خودروهای تولیدی را افزایش دهند، این در حالی است که فروش در بخش خودروسازی هم اکنون نیز رونقی ندارد.

واکنش چین، اتحادیه اروپا، کانادا

چین روز جمعه «نگرانی عمیق» خود را از سیاست اعلام شده افزایش تعرفه های فولاد و آلومینیوم در آمریکا اعلام کرد. اما به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای افزایش تعرفه ها واکنش فوری تجاری نشان نداده است.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، ژان کلود یونکر، طرح تجاری دونالد ترامپ را محکوم کرد و آن را «دخالتی فاحش برای حمایت از صنایع داخلی آمریکا» خواند. او گفت اتحادیه اروپا به اقدامات رئیس جمهوری آمریکا در صورت اجرای آن واکنش نشان می دهد.

کانادا نیز گفت اگر محدودیت های اعلام شده آمریکا در خصوص واردات فولاد و آلومینیوم اجرا شود برای حفاظت از منافع تجاری و کارگرانش «اقدامات واکنشی» اتخاذ خواهد کرد.

در پی اعلام سیاست جدید تجاری در آمریکا و گمانه زنی ها در مورد وقوع جنگ تجاری، ارزش شاخص های سهام در «وال استریت» یا بازار سهام آمریکا روز پنجشنبه به شدت کاهش یافت.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه گفت دولتش روی واردات فولاد و آلومینیوم، از هفته آینده تعرفه می گذارد. او گفت آمریکا برای واردات فولاد ۲۵ درصد و روی واردات آلومینیوم ۱۰ درصد تعرفه تعیین می کند. او این تصمیم را در جلسه ای با حضور مدیران ارشد شرکت های فولاد و آلومینیوم اعلام کرد و آن را در راستای امنیت ملی آمریکا دانست.

او در توییتر نیز گفت صنایع آلومینیوم و فولاد آمریکا و بسیاری از صنایع دیگر چندین دهه است که با سیاست های بد و غیرمنصفانه تجاری سراسر جهان روبرو بوده اند و نباید گذاشت از آمریکا، شرکت هایش و کارگرانش سوءاستفاده شود. آقای ترامپ نوشت «خواهان تجارت آزاد، منصفانه و هوشمندانه هستیم.»

شماری از قانونگذاران جمهوری خواه نسبت به سیاست جدید اعلام شده در کاخ سفید ابراز نگرانی کرده اند به طوریکه سناتور بن ساسه، از ایالت نبراسکا گفت: «شما انتظار سیاست چنین بدی را از یک دولت چپگرا دارید نه یک دولت مثلا جمهوری خواه.»

یک سخنگوی پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت رئیس مجلس امیدوار است که رئیس جمهوری «عواقب ناخواسته» افزایش تعرفه ها را در نظر بگیرد و پیش از آنکه جلو رود رویکردهای دیگر را در نظر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG