لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

افزایش موارد ابتلا به هپاتیت مرموز در کودکان به دست‌کم ۳۰۰  مورد رسید


آرشیو
آرشیو

مقامات بهداشتی جهانی می‌گویند در حالی موارد غیرقابل توضیح هپاتیت در کودکان در چند کشور اروپایی و ایالات متحده بررسی می‌کنند که موارد مشکوک به دست‌کم ۳۰۰ مورد در سراسر جهان افزایش یافته است.

این بیماری مرموز دستکم منجر به یک مورد مرگ مستقیم و چهار مورد مرگ غیرمتسقیم انجامیده‌است.

طارق یاشارویچ، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در نشستی خبری گفت که تا اول ماه مه دست‌کم ۲۲۸ مورد تأیید شده است و ۵۰ مورد دیگر نیز تحت بررسی است.

بیش از ۲۰ کودک آمریکایی در ۱۰ ایالت از جمله نیویورک، به این بیماری مبتلا شده‌اند که علائمی از جمله باعث تب، خستگی، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، ادرار تیره و درد مفصلی به همراه داشته‌است.

یافته‌ها حاکی از آن است که برخی از بیماران نیاز به پیوند کبد پیدا کردند و در این میان نیز یک کودک در ایالت ویسکانسین جان باخته است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید بیماران از یک ماه تا ۱۶ سال سن داشتند و بیماری‌های رایج هپاتیت به عنوان عوامل این عارضه مشکوک رد شده‌اند. از همین رو، کارشناسان این بیماری را هپاتیت «با منشأ ناشناخته» نام گذاشته‌اند. با این حال این ادعا مطرح شده که هپاتیت مرموز می‌تواند به آدنوویروس که عامل سرماخوردگی رایج است نیز ربط داشته باشد.

در حال حاضر بریتانیا با ثبت ۱۴۵ مورد هپاتیت نادر در جهان پیشتاز است و پس از آن آمریکا، اسپانیا و اسرائیل قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در اندونزی سه کودک ۲، ۸ و ۱۱ ساله در ماه آوریل پس از احتمال ابتلا به هپاتیت جان خود را از دست دادند.

موارد دیگری نیز در ژاپن و همچنین در سنگاپور در حال بررسی هستند. در ژاپن، یک نوزاد ۱۰ ماهه با علائم هپاتیت در بیمارستان بستری شده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هنوز مشخص نیست که آیا موارد هپاتیت افزایش یافته است یا رصد این تعداد مورد به علت آن است که آگاهی در مورد این بیماری که معمولاً تشخیص داده نمی‌شود بالا رفته است.

در‌کل، ۵۰ نوع آدنوویروس مختلف شناخته‌شده است که به ندرت باعث ایجاد هپاتیت در کودکان سالم می‌شوند.

کارشناسان بهداشتی همچنین در حال بررسی علل دیگر این بیماری مرموز مانند ظهور یک سویه جدید آدنوویروس، سابقه ابتلا به کووید-۱۹ و یا هر دو مورد به طور همزمان هستند.

XS
SM
MD
LG