لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

مشاهده عفونت مرموز کبدی در کودکان؛ دانشمندان به دنبال ارتباط این عارضه با ویروس کرونا


تصویر تزئینی است (آرشیو)
تصویر تزئینی است (آرشیو)

مقامات بهداشتی می‌گویند موارد بیشتری از یک عفونت مرموز کبدی را در کودکان شناسایی کرده‌اند که اولین بار در بریتانیا مشاهده شده است. موارد جدید در اروپا و ایالات متحده رصد شده‌اند.

هفته گذشته، مقامات بریتانیایی ۷۴ مورد هپاتیت یا التهاب کبد را از ماه ژانویه در کودکان گزارش کردند. ویروس‌های رایجی که معمولا باعث هپاتیت عفونی می‌شوند در هیچ یک از این موارد مذکور دیده نشده است و دانشمندان و پزشکان در حال بررسی منابع احتمالی دیگر هستند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا در بیانیه ای بدون مشخص کردن تعداد دقیق موارد ابتلا به هپاتیت گفت موارد دیگری از هپاتیت در دانمارک، ایرلند، هلند، و اسپانیا شناسایی شده است.

در آمریکا نیز ۹ مورد ابتلای کودکان یک تا شش ساله در ایالت آلاباما مشاهده شده است.

گراهام کوک، استاد بیماری‌های عفونی امپریال کالج لندن، می‌گوید هپاتیت خفیف در کودکان به دنبال طیف وسیعی از عفونت‌های ویروسی بسیار شایع است، اما به گفته این کارشناس، آن چه در حال حاضر مشاهده شده کاملا متفاوت است.

این عفونت‌ها علائمی مانند یرقان، اسهال، و شکم درد را به همراه داشته‌اند. هپاتیت در صورت درمان نشدن می‌تواند تهدیدی برای جان افراد باشد.

برخی از کودکان در بریتانیا در بخش کبدی مراقبت‌های ویژه دریافت کرده‌اند و تعدادی نیز به پیوند کبد نیاز داشته‌اند.

کبد یکی از ارگان‌های اصلی بدن است که مواد غذایی را پردازش می‌کند، خون را فیلتر می‌کند، و علاوه بر سم‌زدایی با بسیاری از عوامل عفونت در بدن مبارزه می‌کند.

در حالی که مشخص نیست چه چیزی باعث این بیماری می شود، مظنون اصلی در بروز این بیماری، نوعی آدنوویروس است.

ده‌ها نوع آدنوویروس وجود دارد که بسیاری از آنها با علائم سرماخوردگی، تب، و گلودرد همراه هستند. مقامات ایالات متحده آمریکا می‌گویند آزمایش آدنوویروس ۹ کودک آلابامایی مثبت شده است و مقامات آنجا در حال بررسی پیوندی به یک نسخه خاص با نشانگان آدنوویروس ۴۱ هستند که معمولاً با التهاب روده مرتبط است.

با این که تست کرونای برخی از کودکان مثبت بود، اما سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که برای تعیین ارتباط مستقیم، به تجزیه و تحلیل ژنتیکی این ویروس نیاز است.

مقامات بهداشت عمومی هرگونه ارتباط با واکسن کووید-۱۹ را رد کردند و گفته‌اند که هیچ یک از کودکان مبتلا واکسینه نشده بودند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید با این که افزایش آدنوویروس در بریتانیا وجود داشته است، نقش بالقوه این ویروس‌ها در ایجاد هپاتیت مشخص نیست.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد کمتر از پنج مورد احتمالی در ایرلند و سه مورد تأیید شده در اسپانیا در کودکان ۲۲ ماهه تا ۱۳ ساله مشاهده شده است.

XS
SM
MD
LG