لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

افزایش معماگونه موارد هپاتیت در کودکان؛ سازمان بهداشت جهانی از یک مورد مرگ خبر داد


در حالی که تاکنون دست‌کم ۱۶۹ مورد ابتلا به هپاتیت در میان کودکان در ۱۲ کشور گزارش شده است، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد دست‌کم یک مورد مرگ گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی این ارقام را در حالی منتشر کرده است که مقامات بهداشتی سراسر جهان در حال بررسی دلایل افزایش مرموز موارد ابتلا به هپاتیت در خردسالان هستند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تا ۲۱ آوریل موارد حاد هپاتیت با منشأ ناشناخته در کشورهای بریتانیا، آمریکا، اسپانیا، اسرائیل، دانمارک، ایرلند، هلند، ایتالیا، نروژ، فرانسه، رومانی و بلژیک گزارش شده است. به گفته این نهاد بهداشتی، از ۱۶۹ مورد، ۱۱۴ مورد تنها در بریتانیا مشاهده شده است.

موارد ابتلا بیشتر در کودکان یک ماهه تا ۱۶ ساله بوده و ۱۷ کودک نیاز به پیوند کبد دیده شده است. سازمان بهداشت جهانی جزئیاتی از مورد مرگ مشاهده شده و یا کشور محل وقوع آن ارائه نکرده است.

این نهاد بین‌المللی بهداشتی اعلام کرد که حداقل در ۷۲ مورد ابتلا، آدنوویروس شناسایی شده است در حالی که ۲۰ نفر از افراد تست‌شده نیز به کووید-۱۹ مبتلا بودند و ۱۹ نفر هم هر دو ویروس کرونا و آدنوویروس را در بدن خود داشتند.

آدنوویروس‌ها، ویروس‌های رایجی هستند که علائمی مشابه سرماخوردگی از جمله گلودرد، تب، شکم درد و اسهال را به همراه دارند.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که این وضعیت سلامت عمومی را از نزدیک زیر نظر دارد و در این رابطه با مقامات بهداشتی بریتانیا و دیگر کشورهای عضو این نهاد مشارکت می‌کند.

مقامات بهداشتی آمریکا نیز تحقیقات گسترده در مورد موارد غیرقابل توضیح التهاب شدید کبد در کودکان را آغاز کرده و در این مورد، به پزشکان هشدار سراسری داده است که علائم هپاتیت در کودکان را که احتمالاً با ویروس سرماخوردگی مرتبط است تحت نظر داشته باشند.

کبد، مواد غذایی را پردازش می کند، خون را فیلتر می کند و با عفونت نیز مقابله می‌کند.التهاب کبد یا هپاتیت در صورت عدم درمان می ‌تواند تهدیدی برای جان افراد باشد.

XS
SM
MD
LG