لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

بررسی موارد ابتلا به هپاتیت «مرموز» در آمریکا؛ نخستین مرگ ناشی از این ویروس


مقامات بهداشتی ویسکانسین در آمریکا در حال بررسی چهار مورد آسیب کبدی «غیرقابل توضیح» در کودکان هستند. از جمله آنها می‌توان به یک کودک نیازمند پیوند کبد و نیز کودکی که جانش را در پی ابتلا از دست داد، اشاره کرد. در صورتی که ارتباط مرگ با این بیماری تأیید شود، این نخستین مورد مرگ مرتبط با این عارضه مرموز خواهد بود که در آمریکا گزارش می‌شود.

اداره خدمات بهداشتی ویسکانسین در یک هشدار بهداشتی از پزشکان این ایالت خواسته است تا مراقب علائم این موارد غیرعادی باشند و آنها را گزارش دهند.

ویسکانسین چهارمین ایالت آمریکا است که بررسی مواردی از التهاب کبد یا هپاتیت را آغاز کرده است.

آلاباما در کل ۹ مورد ابتلا گزارش داده است از جمله دو کودک که نیاز به پیوند کبد داشته‌اند. ایلینوی نیز سه مورد را گزارش کرده است، از جمله کودکی که نیاز به پیوند کبد داشته است و کارولینای شمالی می‌گوید دو مورد مشاهده کرده است.

هپاتیت وخیم، مانند مواردی که در شیوع کنونی دیده شده‌اند، در کودکان عادی نیست. از طرفی، وجود ویروس‌های رایج هپاتیت (A تا E) در این موارد رد شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی، شنبه گذشته اعلام کرده است که حداقل ۱۶۹ مورد هپاتیت حاد کودکان در ۱۱ کشور شناسایی شده است، از جمله ۱۷ مورد که نیاز به پیوند کبد پیدا کرده‌اند و یک مورد که جانش را در اثر ابتلا از دست داده است.

چند روز بعد، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا از مشاهده حدود ۱۹۰ مورد هپاتیت شدید در کودکان در سراسر جهان خبر داد.

بریتانیا با ۱۱۴ مورد، تاکنون بیشترین موارد ابتلا را گزارش کرده است.

آژانس امنیت بهداشت بریتانیا گفته است که حدود سه چهارم ۵۳ کودک بیمار که در آنجا برای آدنوویروس آزمایش شده بودند، مثبت شده‌اند. از سوی دیگر، ویروسی که باعث کووید-۱۹ می‌شود، تنها در یک ششم کودکانی که مورد آزمایش قرار گرفتند پیدا شد که این رقم با میزان انتقال در سطح جامعه بریتانیا مطابقت دارد.

آدنوویروس‌ها، خانواده بزرگی از ویروس‌ها را تشکیل می‌دهند که می‌توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند و باعث طیفی از بیماری‌ها شوند.

این ویروس‌ها به ندرت به عنوان عامل هپاتیت شدید در افراد سالم گزارش می شوند.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در موارد هپاتیت مشاهده شده در این کشور ، آدنوویروس نوع ۴۱ شناسایی شده است که معمولاً باعث بروز علائم گوارشی در کودکان می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی یکی از علائم کلاسیک هپاتیت را زردی پوست یا زردی سفیدی چشم عنوان کرده است که در بسیاری از مبتلایان دیده شده است. بسیاری از کودکان نیز علائم گوارشی از جمله درد در قسمت بالای شکم و اسهال و استفراغ را تجربه کردند، اما اکثرا تب نداشتند.

برخی از کودکان ممکن است ادرار تیره و یا مدفوع کمرنگ داشته باشند. متخصصان توصیه می‌کنند در صورت مشاهده درد شکم به ویژه هنگام لمس بهتر است کودک را سریع نزد پزشک برد.

XS
SM
MD
LG