لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

درگیری دوباره در استان راخین در میانمار؛ پلیس به سوی معترضان شلیک کرد


تنش ها در استان راخین افزایش یافته است.
تنش ها در استان راخین افزایش یافته است.

در حالیکه در هفته های اخیر تلاش هایی برای آرام نشان دادن استان راخین و زمینه سازی برای بازگشت مسلمانان روهینگیا صورت گرفته بود، تازه ترین خبرها از افزایش تنش ها در این منطقه خبر می دهد.

رویترز گزارش داد پلیس میانمار در استان راخین با شلیک بر روی تظاهرکنندگان تعدادی را کشت و زخمی کرد.

استاندار منطقه می گوید پلیس روز سه شنبه، بعد از مراسم سالانه یادبود پادشاهی آراکان در این کشور در دو قرن پیش، تلاش داشت به محاصره ساختمان دولتی توسط مردم خاتمه دهد.

پلیس ابتدا سعی کرد با گلوله های پلاستیکی مردم را متفرق کند ولی بعد از آن که جمعیت به سوی نیروهای امنیتی و سربازان حمله کردند، با گلوله های واقعی هدف قرار گرفتند.
در این واقعه ۷ نفر کشته و ۱۳ نفر مجروح شدند.

شهریور ماه گذشته، بعد از تنش ارتش آزادیبخش که خود را به روهینگیا منتسب می کند، نظامیان میانمار به استان راخین حمله کردند. درگیری و خشونت ارتش موجب مهاجرت بیش از نیم میلیون نفر به بنگلادش شد.

میانمار با اکثریت بودایی، مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و همزمان خشونت ها علیه این گروه را رد می کند. با این حال، آمریکا و سازمان ملل از خشونت نظامیان علیه روهینگیا انتقاد شدید کرده اند. وزارت خارجه آمریکا بعد از ابراز نگرانی در اواخر شهریور، ضمن کمک ۲۲ میلیون دلاری در مهرماه، در اواخر مهر رسما توسط وزیر خارجه آمریکا، ارتش میانمار را مسئول خشونت ها نامید. آذرماه نیز آقای تیلرسون، خشونت ها علیه روهینگیا را رسما «پاکسازی قومی» نامید.

بعد از سفر پاپ فرانسیس به میانمار، دولت آنگ سان سوچی خواستار بازگشت مسلمانان روهینگیا شد اما سازمان ملل می گوید هنوز استان راخین برای آنها امن نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG