لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

آژانس پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۳ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار گریخته‌اند


فرار بیش از ۱۲۰ هزار نفر از میانمار به سوی بنگلادش
فرار بیش از ۱۲۰ هزار نفر از میانمار به سوی بنگلادش

وضعیت مهاجران مسلمان روهینگیا که از میانمار به بنگلادش فرار کرده اند، بحرانی است. به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل در حالی از ده روز پیش تا کنون ۱۲۳ هزار نفر از غرب میانمار به بنگلادش فرار کرده اند که کمپ های نگهداری از این مهاجران پیش از این به حداکثر گنجایش رسیده اند.

این آژانس اعلام کرده به زمین بیشتری برای احداث کمپ های جدید نگهداری مهاجران نیاز دارد. به گفته آژانس پناهندگان سازمان مللی، اکثر این مهاجران نیاز به مواد غذایی، و خدمات پزشکی داشته و بسیاری از آنها صدمات روحی شدیدی خورده اند.

تا پیش از آغاز تازه ترین دور ناآرامی ها در راخین شمار آوارگان مسلمان روهینگیا در بنگلادش بر نزدیک به ۴۰۰ هزار تن می شد.

پنجشنبه ۲ شهریور مسلمانان روهینگیا به مراکز پلیس حمله کردند که درگیری بین آنها ۱۲ نفر از ماموران امنیتی جان خود را از دست داده و ۵۹ نفر از پیکارجویان روهینگیا نیز کشته شدند. گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا مسئولیت حملات پس از نیمه شب پنجشنبه در ۲۵ نقطه مختلف را پذیرفت و گفت در دفاع از مردم روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی قرار دارند، انجام گرفته است.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG