لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

تلفات درگیری مسلمانان روهینگیا و نیروهای دولتی میانمار به ۴۰۰ نفر رسید


بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در میانمار، شمار تلفات درگیری‌های یک هفته اخیر در شمال غرب آن کشور میان اقلیت مسلمان روهینگیا و نیروهای دولتی به نزدیک ۴۰۰ نفر رسیده، که مرگبارترین درگیری‌های چند دهه اخیر در آن منطقه است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول مقام‌های سازمان ملل متحد نوشت یک هفته پس از حمله شورشیان روهینگیا به یک پاسگاه پلیس و یک مرکز ارتش در راخینه، حدود ۳۸ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از مرز میانمار عبور کرده و به بنگلادش رفته‌اند.

ارتس میانمار می‌گوید عملیات پاکسازی منطقه از «تروریست‌های افراطی» در جریان است و به نیروهای امنیتی توصیه شده از غیرنظامیان محافظت کنند. اما روهینگایی ها می‌گویند هدف از این عملیات آن است که آنها را عمدا وادار به خروج از کشور کنند.

ارتش میانمار روز گذشته اعلام کرد حدود ۳۷۰ نفر از شورشیان، ۱۳ نفر از سربازان و نیروهای امنیتی، ۲ مقام دولتی، و ۱۴ غیرنظامی، در درگیری‌های اخیر کشته شد‌ه‌اند. آخرین مورد از درگیری‌ها در آن منطقه در سال ۲۰۱۲ بود که ۲۰۰ کشته بر جا گذاشت.

وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیا و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش آنگ سان سوچی رهبر ملی میانمار است، که برخی در غرب از او به دلیل سکوت در برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG