لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

فرار ده ها هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش


ده ها هزار نفر دیگر از مسلمانان اقلیت روهینگیا برای فرار از خشونت ها از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
ده ها هزار نفر دیگر از مسلمانان اقلیت روهینگیا برای فرار از خشونت ها از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.

کمیسیون پناهندگان سازمان ملل متحد روز شنبه اعلام کرد ظرف ۲۴ ساعت اخیر ده ها هزار نفر دیگر از مسلمانان اقلیت روهینگیا برای فرار از خشونت ها با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، نیروهای امنیتی میانمار و شورشیان روهینگیا یکدیگر را متهم به سوزاندن روستاها و اعمال خشونت بار در ایالت روخین می کنند. ارتش میانمار می گوید ۴۰۰ نفر که اغلب شورشی بودند در برخوردهای مسلحانه کشته شده اند.

خشونت ها باعث فرار ده ها هزار نفر از میانمار و ورود به کشور همسایه، بنگلادش شده است.

ویویان تن، سخنگوی کمیسیون پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید:« از زمان آغاز خشونت ها در ۲۵ آگوست حدود ۶۰ هزار نفر وارد بنگلادش شده اند.»

این رقم حدود ۲۰ هزار نفر بیشتر از آماری است که روز جمعه توسط مقامات محلی اعلام شد.

فرار پناهجویان به بنگلادش بدون خطر نبوده است. روز جمعه پلیس محلی از کشف ۲۱ جسد که در رودخانه نف در بنگلادش شناور بودند خبر داد. بنابر اعلام پلیس محلی، اجساد مربوط به مسلمانان اقلیت روهینگیا بوده است.

بنابر اعلام ارتش میانمار، عملیات پاکسازی منطقه از «تروریست‌های افراطی» در جریان است و به نیروهای امنیتی توصیه شده از غیرنظامیان محافظت کنند. اما روهینگایی ها می‌گویند هدف ارتش میانمار آن است که مسلمانان را عمدا وادار به خروج از کشور کنند.

وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و یکصد هزار نفری مسلمانان روهینگیا و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش آنگ سان سوچی رهبر ملی میانمار است، که برخی در غرب از او به دلیل سکوت در برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG