لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

دبیر اتحادیه جهانی مسلمانان: از نظر اسلام، حمله به سلمان رشدی غیرقابل قبول است


دبیرکل اتحادیه جهانی مسلمانان گفت که حمله به سلمان رشدی، نویسنده مشهور، جنایتی است که اسلام آن را نمی‌پذیرد.

محمد بن عبدالکریم العیسی، در حاشیه کنفرانس گفت‌وگوی بین ادیان در ریمینی ایتالیا، در مصاحبه با شبکه خبری «عرب نیوز» عربستان سعودی، می‌گوید که اسلام مخالف خشونت است و هرگز نمی‌تواند هیچ روش خشونت‌آمیزی را بپذیرد.

او گفته‌است: «با مسائل مذهبی و فکری، از جمله عبارت‌هایی که ممکن است به‌ طور کامل یا تا حدی توهین‌آمیز خوانده شوند، هرگز نباید با این روش‌های خشونت‌بار برخورد شود.

سلمان رشدی نویسنده ۷۵ ساله کتاب «آیات شیطانی» قرار بود دوازدهم ماه اوت، در موسسه شاتوکوا در غرب نیویورک یک سخنرانی درباره آزادی هنری داشته باشد. او‌ همان روز توسط هادی مطر، جوان ۲۴ ساله آمریکایی با تبار لبنانی، مورد حمله و ضربه‌های چاقو قرار گرفت.

از زمان انتشار رمان آیات شیطانی در سال ۱۳۶۷ که رهبر وقت ایران روح‌الله خمینی را بر آن داشت تا با صدور فتوا مسلمانان را به‌کشتن رشدی ترغیب کند، او‌ تحت محافظت و بیم‌ همیشگی از خطر مرگ، زندگی کرده‌ است.

العیسی که مخالف افراط‌گرایی مذهبی است، توسط رهبران مذهبی و مقام‌های دولتی به دلیل تلاش‌هایش برای ترویج «همزیستی مسالمت‌آمیز میان همه مردم» مورد تحسین قرار گرفته است.

او‌ که همچنین رئیس سازمان بین‌المللی حلال اسلامی و وزیر دادگستری سابق عربستان سعودی است، اظهار کرده که دین، احساس وجود انسان در این زندگی است، مجموعه‌ای از ارزش‌های مبتنی بر اصولی خاص که نه تنها فلسفه، بلکه منبع دینی برگرفته از خداوند است.

العیسی می‌گوید: «به این منظور ما از ارزش‌ها، هم دین و هم غریزه دینی صحبت می‌کنیم. این نیز به معنای احساس ایمان در وجود انسان است و عشق و علاقه از عوامل اصلی دین هستند.»

او همچنین بر ضرورت گفت‌وگوی بین ادیان برای دستیابی به همزیستی و از بین بردن همه سوء‌تفاهم‌ها تاکید کرده‌ است.

مردی که با چاقو به سلمان رشدی حمله کرده گفته است که به روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، احترام می‌گذارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG