لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

دیدگاه | شاهزاده رضا پهلوی: جمهوری اسلامی مسئول حمله به رشدی است، اما غرب آن را میسر کرد


شاهزاده رضا پهلوی - سلمان رشدی
شاهزاده رضا پهلوی - سلمان رشدی

شاهزاده رضا پهلوی، پسر ارشد محمدرضا شاه پهلوی، در مقاله‌ای برای وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید «رژیم اسلامی» در ایران مسئول حمله به سلمان رشدی است اما غرب آن را امکان‌پذیر کرد.

نویسنده در ابتدای مقاله با نقل جمله «انسان‌ از همان ابتدا از خدا برای توجیه مسائل توجیه‌ناپذیر استفاده کرد» از کتاب «آیات شیطانی» نوشته سلمان رشدی، می‌گوید شاید خود رشدی نیز نمی‌دانست این گفته تا چه اندازه درباره زندگی خودش صدق خواهد کرد.

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به فتوای آیت‌الله خمینی برای قتل رشدی می‌گوید حمله هادی مطر به این نویسنده در پاسخ به فتوای خمینی بوده است و اگرچه «رژیم اسلامی در کشورم» و «مهاجم ظاهرا الهام‌گرفته» از جمهوری اسلامی مسئول این حمله هستند، اما سیاست‌گذاران غربی بودند که آنها قادر به انجام این حمله کردند.

نویسنده در ادامه به هشدارهای مکرر خود به غرب علیه مماشات با جمهوری اسلامی از جمله گفت‌وگوهایش با رسانه‌ها و رهبران غربی پس از صدور فتوای قتل سلمان رشدی در سال ١٩٨٩ اشاره می‌کند و اقدام دولت وقت بریتانیا مبنی بر قطع روابط دیپلماتیک با ایران را می‌ستاید.

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، اقدام مشابه آلمان سه سال پس از قطع روابط لندن-تهران اگرچه جمهوری اسلامی را مجبور به تغییر مطالبات مخربش نکرد، اما آنها را مهار کرد و شهروندان بریتانیایی و آلمانی را از توطئه‌های دولت ایران تا حد زیادی محفوظ کرد.

او می‌نویسد، به نظر می‌رسد قدرت‌های غربی در دو سوی اقیانوس اطلس درسی را که تامین‌کننده امنیت شهروندان و پناهندگان به کشورهایشان بود، فراموش کرده باشند و علیرغم سازش‌ناپذیری جمهوری اسلامی در اصول انقلابی‌اش، این دولت طی دهه گذشته خود را از وضعیت منفور پیشین خارج کرده است.

شاهزاده رضا پهلوی می‌گوید استقبال از مقامات جمهوری اسلامی در همایش‌های بین‌المللی و مذاکره با آنها در شیک‌ترین هتل‌های اروپا، نوعی برابری اخلاقی بی‌سابقه و نابه‌جا به دولت ایران با غرب داده و سبب افزایش اعتماد به نفس هواداران افراطی این «رژیم» در سراسر جهان شده است.

به گفته پسر ارشد محمدرضا شاه پهلوی، سیاست مماشات هیچ کدام از مسائل جهان با جمهوری اسلامی را حل نمی‌کند زیرا «مشکل رژیم با غرب عین وجود غرب است که راهش به سوی خلافت جهانی را سد می‌کند.»

او هشدار می‌دهد هرگونه تلاش برای توافق با این «رژیم افراطی» نشانه‌ای از ضعف است که تهران می‌تواند از آن سوءاستفاده کند.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه می‌گوید طی هفته‌های گذشته سه شهروند آمریکایی از جمله مقامات بلندپایه نزدیک بود جان خود را به دلیل سیاست‌های اشتباه غرب از دست بدهند.

به نوشته او، «آقای خامنه‌ای در حال تیز کردن پیکان‌های بیشتری است و با بهره‌گیری از ساده‌لوحی سیاست‌گذاران غربی آنها را به سوی افراد بیگناه بیشتری نشانه خواهد گرفت.» او می‌افزاید تداوم مذاکرات احیای برجام در وین به «آقای خامنه‌ای و باند تبهکارش» نشان داده است که می‌توانند عملا از زیر بار مسئولیت قتل‌ها در بروند.

نویسنده همچنین بدتر شدن وضعیت زندگی شهروندان ایران و ناامیدی منتقدان «رژیم» از عدم پشتیبانی غرب از آرمان عادلانه‌شان را از دیگر پیامدهای رویکرد فعلی غرب می‌داند.

شاهزاده رضا پهلوی در پایان ضمن آرزوی بهبودی سریع و کامل برای سلمان رشدی می‌گوید حمله به سلمان رشدی حمله به غرب و تمام آزادی‌خواهان است و از جهانیان می‌خواهد به کارزار آزادی‌خواهی هم‌میهنانش کمک کنند.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست

XS
SM
MD
LG