لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

ضارب سلمان رشدی: آیت‌الله خمینی را تحسین می‌کنم


Jail booking photos of Salman Rushdie stabbing suspect Hadi Matar in Mayville
Jail booking photos of Salman Rushdie stabbing suspect Hadi Matar in Mayville

مردی که با چاقو به سلمان رشدی حمله کرده می‌گوید که به روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، احترام می‌گذارد. او اما مشخص نکرده که آیا از فتوای بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران برای قتل رشدی، الهام گرفته‌ است، یا نه.

هادی مطر، به روزنامه نیویورک پست می‌گوید که فقط «صفحاتی» از کتاب آیات شیطانی را خوانده‌است. او‌ گفته که بر اساس توئیت رشدی در زمستان مبتنی بر این‌که «به موسسه چاتاکوا می‌رود» تصمیم گرفته که در آن‌ جا حاضر شود.

سلمان رشدی ۷۵ ساله، قرار بود روز جمعه ۲۱ مرداد در مورد «آزادی در هنر» در این موسسه سخنرانی کند. اندکی پیش از سخنرانی، مطر ۲۴ ساله به او هجوم برد و این نویسنده بریتانیایی هندی‌تبار را با ضربات چاقو از ناحیه گردن و شکم مضروب کرد.

رشدی از سال ۱۹۸۸ که آیات شیطانی، را منتشر کرد و خمینی با صدور فتوا مسلمانان را به قتل او ترغیب کرد، در خفا زندگی کرده‌ است.

هادی مطر در این مصاحبه، که به‌صورت ویدئویی و از محل بازداشت او در زندان چاتاکوا انجام شده، گفته‌ است که من برای آیت‌الله احترام قائلم. در نظر من، او مردی بزرگ بود. این چیزی است که می‌توانم در موردش بگویم.

ضارب جوان، در مورد سلمان رشدی نیز گفته است: «از او چندان خوشم نمیاید. او کسی است که به اسلام حمله کرده. به باورها و نظام اعتقادی مسلمان‌ها حمله کرده‌ است». مطر افزوده که ویدئوهای رشدی را تماشا می‌کرده است.

مطر در این گفت‌وگو، تماس با سپاه پاسداران ایران را تکذیب می‌کند.

ناتانیل بارون، وکیل تسخیری مطر گفته که از تماس‌های نیویورک‌ پست، برای مصاحبه با موکلش، اطلاعی نداشته‌ است. او به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «من به هیچ منبع بیرونی، چه با همکاری یا بدون همکاری دولت، اجازه ندادم که با موکلم در تماس باشد.»

هادی مطر، اهل نیوجرسی، روز شنبه در جلسه دادگاه، خود را در اتهام «تلاش برای قتل سلمان رشدی و حمله به او» بی‌گناه دانست.

انتظار می‌رود که هیات منصفه دادگاه، این هفته با صدور کیفرخواست، به‌طور رسمی به تشریح اتهام‌هایی بپردازد که مطر با آن‌ روبه‌رو است.

XS
SM
MD
LG