لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

برگزاری مراسم پشتیبانی از سلمان رشدی در کتابخانه عمومی نیویورک


نویسندگان و حامیان سلمان رشدی در مراسم پشتیبانی از او در کتابخانه عمومی نیویورک. جمعه ١٩ اوت ٢٠٢٢
نویسندگان و حامیان سلمان رشدی در مراسم پشتیبانی از او در کتابخانه عمومی نیویورک. جمعه ١٩ اوت ٢٠٢٢

کتابخانه عمومی نیویورک که قدمتی ۱۲۵ ساله دارد، روز جمعه ٢٨ مرداد میزبان مراسمی برای دفاع از آزادی بیان و سلمان رشدی بود که در آن شرکت‌کنندگان سوء قصد به جان این نویسنده بریتانیایی-آمریکایی را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، نماینده انجمن قلم آمریکا برپایی این مراسم را، پیامی مهم به رهبر جمهوری اسلامی ایران دانست و خواستار لغو فتوای قتل رشدی از سوی روحانیان حاکم در ایران شد.

روخوانی بخش‌هایی از آثار مشهور سلمان رشدی برای حضار که در پله‌های کتابخانه نیویورک نیز به نمایش گذاشته شده‌اند، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که تحت تدابیر شدید امنیتی و ضدتروریستی برگزار شد.

رویا حکاکیان، نویسنده ایرانی-آمریکایی، که بخش‌هایی از کتاب «هارون و دریایی از قصه‌ها» به قلم سلمان رشدی را برای شرکت‌کنندگان در مراسم خواند، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت این مراسم حامل پیام نفی خشونت برای جهانیان است. او معتقد است که «ما نمی‌توانیم خود را بر اساس دشمنی تعریف کنیم.»

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از رویا نوشته است: «همه ما در معرض خطر هستیم. و بعضی از ما نسبت به بقیه به صورت آشکارتری در معرض خطر هستیم.»

کولوم مک‌کان، رمان‌نویس ایرلندی، و هاری کونزرو، نویسنده بریتانیایی، از دیگر چهره‌های ادبی نام‌آشنا در این مراسم بودند.

هزاران نفر در سراسر جهان از طریق حساب‌های رسمی انجمن قلم آمریکا در رسانه‌های اجتماعی شاهد پخش زنده این مراسم بودند.

برگزاری این مراسم در حالی صورت می‌گیرد که یکشنبه هفته گذشته نیز فرماندار نیویورک با حضور در محل سوءقصد به جان سلمان رشدی، طی سخنانی به دفاع از آزادی پرداخت و گفت که «خرد همواره بر جهل پیروز است و جرات بر ترس غلبه می‌کند.»

به گفته او، «چاقوکش نمی‌تواند قلم به دست» را خاموش کند.

او همچنین از پلیس و داوطلبانی که برای کمک به قربانی به روی صحنه شتافتند، تشکر کرد.

XS
SM
MD
LG