لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

آخرین تحولات عملیات آزادسازی موصل؛ نیروهای عراقی «جلوتر از برنامه» هستند


نیروهای عراقی در حال مبارزه با داعش
نیروهای عراقی در حال مبارزه با داعش

با ورود به روز دوم عملیات آزادسازی موصل، ائتلافی از گروه های نظامی مختلف از جمله نیروهای امنیتی عراق، پیشمرگه های کرد، و هزاران عراقی مستقل دست به دست هم داده اند تا در دشت های غبار آلود اطراف موصل به مبارزه به نیروهای داعش بپردازند.

بنا به گزارش خبرگزاری سی ان ان، آخرین تحولات که تا روز سه شنبه، ۲۷ مهر، یعنی روز دوم عملیات، رخ داده به قرار زیر است:

  • بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه، گفت هواپیماهای جنگی ترکیه در عملیات آزادسازی موصل و به همراهی نیروهای ائتلافی نقش داشته اند.
  • روز سه شنبه یک سرباز عراقی هنگام مقابله با بمبگذارهای انتحاری داعش که نیروهای عراقی را هدف قرار داده بودند کشته شد. در این مقالبه ۱۰ پیکارجوی داعش نیز کشته شدند.
  • نیروهای ائتلافی ۹ روستا را از دست داعش گرفتند و همچنین موفق شدند تا کنترل بخش عمده ای از جاده اربیل-موصل را به دست بگیرند.
  • مقاومت داعش به پرتاب خمپاره و تیراندازی با سلاح های سبک، خلاصه شده است.
  • نیروهای ائتلافی موفق شدند وارد مناطق نفت‌خیز حلب شده و مساحتی بیش از ۱۹۶ کیلومتر مربع را تسخیر کنند.

در روز اول همچنین نیروهای عراقی اعلام کردند خساراتی سنگین به داعش وارد کرده اند. پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون، گفت نیروهای عراقی تا کنون به اهداف خود رسیده و جلوتر از برنامه پیش می روند.

واکنش داعش

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ساکنان شهر موصل گفته اند که نیروهای داعش در مقابل حملات پیشمرگه های کرد و نیروهای عراقی از غیرنظامی ها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

بنا به گزارش ها، رهبر داعش و یک متخصص مواد منفجره در میان هزاران داعشی هستند که در موصل مانده و در حال مبارزه با نیروهای ائتلاف هستند.

در حالیکه نیروهای ائتلاف هنوز در فاصله ۲۰ تا ۵۰ کیلومتری محل تمرکز نیروهای داعش قرار دارند، برخی ساکنان با تماس تلفنی خبر دادند بیش از صد خانواده حومه موصل را که تحت حملات شدید است ترک کرده و به سوی مرکز شهر موصل که هنوز آرام تر است حرکت کردند. به نقل از این ساکنان، نیروهای داعش از فرار بسیاری از موصل جلوگیری کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG